Перейти до основного змісту

Експерти МАГАТЕ оглянули стан укриття Чорнобильської АЕС після дронової російської атаки

Укриття на території Чорнобильської АЕС, куди влучив російський дрон. Суспільне Новини/Андрій Стасюк

Експерти Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) оглянули укриття Чорнобильської АЕС, пошкоджене внаслідок удару російського ударного безпілотника 14 лютого. За їхніми даними рівень радіації на місці не змінився.

Про це повідомляє пресслужба МАГАТЕ.

Там розповіли, що російський БПЛА пробив отвір у даху Нового безпечного конфайнменту (НБК) — великого аркоподібного укриття, що накриває старий саркофаг зруйнованого четвертого енергоблока ЧАЕС і стримує поширення радіоактивних речовин назовні.

На місці представники МАГАТЕ зафіксували дим із даху НБК і запах горілого пластику, й зазначили, що займання підживлює легкозаймистий матеріал в обшивці даху.

Укриття на території Чорнобильської АЕС, куди влучив російський дрон. Суспільне Новини/Андрій Стасюк

Також під час обходу група МАГАТЕ зафіксувала, що внаслідок атаки БПЛА пошкоджено як зовнішню, так і внутрішню оболонки арки. Там утворився отвір діаметром приблизно 6 метрів, також пошкоджене деяке обладнання та електричні кабелі. Проте опорні балки не зазнали значних пошкоджень.

"Очевидно, що це був дуже серйозний інцидент, коли безпілотний літальний апарат вдарив і пошкодив велику захисну споруду на великому ядерному майданчику. Як я неодноразово заявляв під час цієї руйнівної війни, атакувати ядерний об’єкт абсолютно заборонено, цього ніколи не повинно статися", – прокоментував гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Ремонт укриття має розпочатися вже коли пожежу повністю загасять. Тим часом представники МАГАТЕ підтвердили повідомлення української влади, що рівень радіації на місці не змінився.

Крім цього вказується, що українська влада повідомила МАГАТЕ, що встановить додаткові датчики для вимірювання потужності дози та аерозольної концентрації поблизу місця атаки.

Дроновий російський удар по ЧАЕС

Вночі 14 лютого російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття Чорнобильської атомної електростанції. За даними ДСНС, радіаційний фон на майданчику зранку того дня був у нормі.

О 21:30 вдалося локалізувати загоряння заповнювача зовнішньої обшивки арки НБК. Радіаційний фон у Зоні відчуження був у нормі та контролюється за допомогою автоматизованої системи моніторингу в безперервному режимі на 39 пунктах. Дані цілодобово надходять до диспетчерського центру раз на годину, а в умовах надзвичайної ситуації — щохвилини.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що російський безпілотник, який влучив у саркофаг на ЧАЕС, летів на висоті 85 метрів. На такій висоті радари не можуть відстежити дрони.

Україна закликала МАГАТЕ активізувати зусилля для запобігання атакам РФ на ядерні об'єкти через атаку Росії на арку укриття 4-го енергоблока ЧАЕС.

Речник очільник Кремля Володимира Путіна Дмитро Пєсков заперечив причетність РФ до удару по ЧАЕС.

Топ дня
Вибір редакції