Одна людина постраждала через обстріл Миколаєва, дронова атака на Бєлгородську область РФ, у Росії створили новий тіньовий підрозділ шпигунів та переговори щодо угоди між США та Білоруссю — Суспільне зібрало головні новини станом на ранок 16 лютого.
Атака на Миколаїв
Російські військові безпілотниками вночі 16 лютого атакували Миколаїв. Кореспонденти Суспільного повідомляли про звуки вибухів у місті. За інформацією керівника ОВА Віталія Кіма, через атаку дронів у Миколаєві виникла пожежа, а також є пошкодження магазину. Одна людина поранена, додав чиновник.
Вибухи в Бєлгородській області РФ
Місто Грайворон Бєлгородської області атакували безпілотники, заявив губернатор В'ячеслав Гладков. За його словами, один дрон скинув вибуховий пристрій на вантажний автомобіль, який загорівся.
Ще один безпілотник скинув вибуховий пристрій на житловий сектор: у двох приватних будинках вибиті вікна, посічені фасади та паркани. Також був перебитий газопровід. Був витік газу, який вже усунули.
Угода між США та Білоруссю
Адміністрація Дональда Трампа проводить переговори з Лукашенком, метою яких є "велике" звільнення політичних увʼязнених. США готові скасувати частину санкцій з Лукашенка, зокрема з білоруських банків та експорту калію, пише The New York Times.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко 12 лютого звільнив з ув'язнення громадянина США та двох білоруських політв'язнів. Це може бути підготовкою до "великої угоди" між Вашингтоном та Мінськом, повідомив заступник помічника держсекретаря США у Європі Кріс Сміт.
Іншою метою можливої угоди стане надання Лукашенку "перепочинку поза орбітою Росії", додає видання. Зазначається також, що переговори з союзниками США щодо послаблення санкцій щодо Білорусі Сміт розпочав ще 2024 року, пише NYT.
Контекст: 12 лютого влада Білорусі звільнила журналіста-фрілансера "Радыё Свабода" Андрія Кузнечика, активістку Олену Мовшук та громадянина США, ім'я якого невідоме. Як розповіла лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська, всі троє виїхали до Вільнюсу за допомогою представників американського посольства.
Тіньовий підрозділ РФ зі шпигунами
Російські спецслужби створили новий секретний підрозділ для проведення таємних операцій в Європі та за її межами. За даними The Wall Street Journal, цей підрозділ, відомий як Департамент спеціальних завдань (SSD), відповідальний за спроби вбивств, диверсії та інші подібні дії.
SSD був створений у 2023 році у відповідь на підтримку України Заходом та об'єднав різні елементи російських спецслужб, перебравши деякі повноваження у ФСБ та поглинувши підрозділ 29155, який, за словами західних чиновників, стоїть за отруєнням Сергія Скрипаля у 2018 році.
Контекст: у 2024 році ЗМІ неодноразово повідомляли про диверсії у різних країнах Європи. Найвідоміший: на поштових відділеннях великого оператора у Великій Британії, Польщі та Німеччині були пожежі. У цьому звинувачують російські спецслужби.