Адміністрація Дональда Трампа у рамках масштабних скорочень у Міністерстві енергетики звільнила понад 300 співробітників Національного управління ядерної безпеки (NNSA), яке відповідає за ядерні запаси США.
Про це повідомляє CNN, посилаючись на чотири обізнані джерела.
Як зазначається, під звільнення потрапили співробітники, які працювали на об'єктах, де створюють ядерну зброю, наглядали за підрядниками та перевіряли ядерні боєголовки. Також скорочення торкнулися працівників штаб-квартири NNSA, які розробляли технічні вимоги та інструкції для підрядників, що займаються виробництвом ядерної зброї.
Одне з джерел CNN припустило, що людей звільнили ймовірно через те, що міністерство не знало, що NNSA контролює американську ядерну зброю.
"Ніхто не приділяв часу, щоб зрозуміти, що ми робимо, і важливість нашої роботи для національної безпеки країни", — зазначив співрозмовник.
Водночас у Міністерстві енергетики заперечили чисельність звільнених, заявивши, що звільнено було "менш як 50 людей", і здебільшого це нібито були співробітники, які виконували "адміністративні та канцелярські функції".
У п’ятницю, 14 лютого, NNSA почало скасовувати деякі звільнення, зокрема для тих, хто працює на місцях, де створюють ядерну зброю, та наглядає за підрядниками.
Звільнення викликали занепокоєння в Конгресі США, оскільки багато депутатів вважають NNSA критично важливим для національної безпеки.
"Конгрес злякався, тому що, здається, міністерство насправді не усвідомлювало, що NNSA контролює ядерні запаси. Ядерне стримування є основою американської безпеки та стабільності – і крапка. Людей надзвичайно лякають будь-які, навіть дуже маленькі дірки, навіть в обслуговуванні цього засобу стримування", — повідомило джерело.
Як пише видання, NNSA зокрема допомагає стежити за ядерними ризиками в Україні, зокрема після атаки російського безпілотника на Чорнобильську станцію.
11 лютого президент Дональд Трамп підписав указ, який наказує агентствам співпрацювати з Департаментом ефективності уряду (DOGE) щодо скорочення персоналу та обмеження набору нових співробітників.
Що відомо про Департамент ефективності уряду
Президент США Дональд Трамп 20 січня 2025 року підписав указ щодо створення та впровадження Департаменту ефективності державного управління (DOGE). Його мають очолити американські бізнесмени Ілон Маск та Вівек Рамасвамі.
Це не федеральний департамент, а зовнішня консультативна група, яка рекомендуватиме необхідні на їхню думку скорочення персоналу. А вже президент і законодавчий орган Конгресу США виноситимуть фінальні рішення. Ані Маск, ані Рамасвамі не будуть отримувати державну зарплатню.
Газета Washington Post писала, що Рамасвамі не працюватиме із Маском у Департаменті урядової ефективності, бо не може одночасно балотуватися на посаду губернатора штату Огайо та бути співголовою DOGE.