Міністерство закордонних справ Грузії засудило проведення президентських виборів в самопроголошеній республіці Абхазія.
Про це пише "Ехо Кавказа".
15 лютого в Абхазії розпочалися дострокові президентські вибори, виборчі дільниці відкрилися о 8-й за місцевим часом, голосування триватиме до 20:00.
У президенти в Абхазії балотуються п'ятеро кандидатів: Бадра Гунба, Адгур Ардзінба, Олег Барциц, Роберт Аршба та Адгур Хурхумал.
У виборах очікується участь до 135 тисяч виборців. Для голосування підготовлено 152 дільниці, а за межами Абхазії вибори проходитимуть у Москві та Черкеську (Росія). Водночас виборчу дільницю у турецькому місті Сакар'я, де мешкає значна частина абхазької діаспори, зачинили за день до голосування.
Причини закриття залишаються невідомими. За однією з версій, Авідзба, який входить до команди колишнього президента Аслана Бжанія і підтримує провладного кандидата Бадри Гунба, нібито сприяв її закриттю. Вважається, що значна частина абхазької діаспори в Туреччині могла проголосувати за головного опозиційного кандидата Адгура Ардзінба.
Під час передвиборчої кампанії російські та провладні абхазькі медіа неодноразово звинувачували Ардзінба у просуванні "протурецьких" інтересів. Зокрема, російський ресурс Readovka заявляв, що в разі його перемоги Абхазія нібито віддалиться від Росії на користь Туреччини, перетворившись на "осередок турецького впливу на Закавказзі".
Для моніторингу виборів до Абхазії прибуло понад 100 міжнародних експертів. Водночас Центральна виборча комісія Росії ухвалила рішення не надсилати своїх спостерігачів, оскільки ЦВК Абхазії попросила скоротити їхню кількість.
Переможцем на виборах стане той, хто набере понад 50% голосів від загальної кількості проголосованих. Якщо жоден із кандидатів не набере необхідних для перемоги голосів, то за два тижні для кандидатів, які набрали більшість, буде оголошено другий тур.
Реакція МЗС Грузії
У грузинському зовнішньополітичному відомстві заявили, що вибори в Абхазії — це "черговий незаконний акт Російської Федерації проти суверенітету та територіальної цілісності Грузії, що повністю суперечить нормам та принципам міжнародного права".
"Міністерство закордонних справ звертається до міжнародної спільноти з проханням дати оцінку діям, спрямованим на порушення суверенітету та територіальної цілісності Грузії, та належним чином відреагувати на них", — йдеться у заяві.
19 листопада президент невизнаного регіону Абхазія Аслан Бжанія подав заяву про відставку, відповідно до досягнутої угоди в ході переговорів між представниками влади республіки та опозиції.
Відставки Бжанії домоглася опозиція – 15 листопада в Сухумі мітингувальники, які протестують проти російсько-абхазької "інвестиційної угоди", знесли частину паркану навколо комплексу урядових будівель і проникли на територію, що прилягає до будівлі парламенту, а потім і всередину парламенту та адміністрації президента.
Що відомо про невизнану Абхазію
Абхазія і Південна Осетія вийшли з-під контролю Грузії після розпаду Радянського Союзу на початку 1990-х років. Абхазія проголосила незалежність після війни з Грузією у 1993 році. Тоді незалежність Абхазії не визнала ані Грузія, ані інші держави світу.
У серпні 2008 року почалася в Грузії почалася "п'ятиденна війна". Армія РФ вдерлась на територію країни. Провину за початок бойових дій кожна зі сторін перекладає на противника. Ця війна забрала сотні життів і позбавила домівок тисячі людей.
Після цієї війни Росія визнала "незалежність" сепаратистських регіонів Грузії Абхазії та Південної Осетії та встановила в обох регіонах свої військові бази. Крім РФ, рішення Сухумі й Цхінвалі про "незалежність" визнали також Нікарагуа, Венесуела і Науру. Тбілісі й країни Заходу вважають ці території окупованими Росією регіонами Грузії.