Україна не буде приймати будь-які двосторонні мирні переговори без участі України. Крім того, для України важливо, щоб за столом перемовин були і європейські партнери.
Про це президент Володимир Зеленський сказав журналістам під час своєї робочої поїздки на ХАЕС, коментуючи розмову з президентом США Трампом напередодні.
“Я це дуже чітко артикулюю нашим партнерам. Будь-які двосторонні перемовини про Україну, я не про інші теми, тут вони вільні, будь-які двосторонні перемовини про Україну без нас ми, не будемо приймати”, — сказав Зеленський.
Говорячи про свою розмову з Трампом, Зеленський сказав, що це була “дійсно хороша майже годинна розмова”. Під час розмови Трамп сказав президенту України, що йому здається, що “Путін хоче миру і хоче закінчення війни”, розповів Зеленський.
“І він сказав: “Я знаю, що і ти хочеш”. Я йому сказав, що ви розмовляєте з Путіном як з лідером держави Росії, а я розмовляю з вами і думаю про нього як про ворога. І мені здається, що я в більшій реальності знаходжусь, я сказав, і тому я не довіряю”, — розповів президент.
За словами Зеленського, він сказав Трампу, що всі хочуть змусити Путіна закінчити справедливо для України війну, але він не дуже вірить, що це так дуже легко зробити.
“І тому я і сказав, що гарантії безпеки для нас, безумовно, це пріоритет. І гарантій без вас ми не бачимо, які вони, давайте говорити”, — сказав Зеленський.
Говорячи про cease-fire, тобто припинення вогню, Зеленський сказав, що "cease-fire у нас вже один був: коридор, який, по суті, був cease-fire на воді у Чорному морі".
“Ми з Туреччиною домовлялись, і з “руськими” ми домовлялися, що буде у нас продуктове перемир'я. Вони все одно зірвали. Тобто вони будуть зривати все у будь-якому випадку. Тому без гарантій безпеки не можна”, — сказав президент.
Він додав, що знає, що американці, не хочуть, щоб Україна була в НАТО, і “це буде дуже складно для нас”.
“Що це гарантії безпеки НАТО? Сильна зброя, якийсь стримувальний пакет. Або будемо будувати, як я сказав, тоді НАТО в Україні. Тоді зброя від вас, контингент від європейців, американців”, — сказав президент.
Коментуючи розмову Трампа з Путіним, Зеленський сказав, що Трамп пояснив йому, що хотів поговорити одночасно з двома президентами.
“Тобто в розмові він не сказав, що Путін і Росія була пріоритетом, і сьогодні ми довіряємо цим словам… І тому я не сприймаю цей дзвінок, що це був пріоритет, щоб він спочатку говорив з Росією, хоча дійсно це не дуже приємно у будь-якому випадку, тому що ви знаєте, як українське суспільство, як всі ми, і європейці так реагують, що передусім Україна, і нічого не може бути про Україну без України”, — сказав Зеленський.
Президент також розповів, що наразі ще не узгоджена дата його зустрічі з Трампом.
“Якщо дзвінки — це дзвінки, я все розумію, але зустрічі для нас пріоритет. Україна, Америка, і тільки після таких зустрічей, після напрацювання плану як зупинити Путіна, я вважаю, справедливо тоді вже говорити з росіянами”, — зазначив Зеленський.
Він додав, що для України також дуже важливо, що за столом перемовин повинні бути і європейці. За його слвоами, сьогодні 80% ціни війни — це Україна і Європа, 20% – це сьогодні внесок Сполучених Штатів Америки.
“Ми не можемо сказати, що Європа не підтримує. Європа дуже сильно підтримує. Америка, безумовно, найголовніший донор, якщо порівняти з будь-якою державою в світі, вони більше всього нам дали, ми за це вдячні, але не можна порівнювати Америку з Європою, це буде не дуже чесно, це два наших союзники, Європа вкладалася дуже сильно, вони нам дуже допомогли. І продовжують, важливо”, — сказав президент.
За його словами, в Європі серйозне занепокоєння, що вони поки що не бачать сигналів від США, що у них є місце за столом перемовин.
”Тобто всі розуміють, що Америка, Україна і Росія — такий формат може бути перемовин. А де Європа? Я також дуже зацікавлений, щоб була Європа. Ми сьогодні не можемо прогнозувати, як то буде, але ми повинні бути з вами міцними”, — розповів президент.
Що відомо про телефонну розмову Трампа та Путіна сказали у Кремлі
Речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив державне російське агентство ТАСС, що розмова між Путіним та Трампом тривала півтори години. Під час розмови президент Росії та президент США домовились про особисту зустріч.
Путін заявив Трампу, що готовий прийняти американських держслужбовців, в тому числі щодо теми України. Також Путін погодився з Трампом, що війна Росії проти України може бути врегульована тільки шляхом переговорів, передає заяву Пєскова агентство ТАСС.
За словами Пєскова, Дональд Трамп під час розмови підтвердив намір "швидко зупинити" бойові дії в Україні.
Путін та Трамп поговорили теж про двосторонні економічні відносини між США та Росією, передає слова Пєскова державне російське агентство ТАСС.
Розмова із Зеленським
Після перемовин з Путіним Трамп одразу зателефонував Володимиру Зеленському. Джерела Суспільного в Офісі президента повідомили, що розмова тривала близько години. Пізніше Володимир Зеленський розповів деталі розмови.
"Щойно говорив із Дональдом Трампом. Тривала розмова. Про можливості досягти миру. Про нашу готовність працювати разом на рівні команд. Про наші технологічні можливості, зокрема дрони та інші сучасні виробництва. Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом. Обговорили нашу розмову зі Скотом Бессентом і підготовку нашої нової угоди щодо безпеки та економічної й ресурсної взаємодії. Президент Трамп поінформував мене про деталі своєї розмови з Путіним", – зазначив президент України.
Він додав, що Україна більше за всіх хоче миру: "Визначаємо наші спільні з Америкою кроки, щоб зупинити російську агресію та гарантувати надійний, тривалий мир. Як сказав президент Трамп, let's get it done".