Перейти до основного змісту

Мюнхенська конференція з безпеки-2025: що на ній будуть обговорювати та чого очікувати Україні

Зліва направо: держсекретар США Марко Рубіо, президент України Володимир Зеленський та віцепрезидент США Джей Ді Венс. Getty Images/AFP/Mark Schiefelbein; АР/Efrem Lukatsky; Getty Images/Corbis/Antoine Gyori

14-16 лютого у Німеччині пройде 61-ша щорічна Мюнхенська конференція з безпеки. Цьогоріч на ній будуть обговорювати декілька важливих міжнародних безпекових питань, але за словами держсекретаря США Марка Рубіо, головною темою буде війна Росії проти України. Детальніше про це — у матеріалі Суспільного.

Що будуть обговорювати в Мюнхені цього року

Мюнхенська конференція з безпеки — це щорічний захід, на якому політики, військові та різні урядові й неурядові міжнародні організації обговорюють зовнішню політику, безпеку та питання, повʼязані з обороною.

Голова конференції Крістоф Гойсген пояснив, що серед основних тем цього року — енергетика, кліматичні зміни, ШІ, міжнародна торгівля, але головним питанням стане війна Росії проти України (це підтвердив і державний секретар США Марко Рубіо).

Формат Мюнхенської безпекової конференції не передбачає підсумкових комюніке або резолюцій, що мають юридичну силу, проте Гойсген припускає, на заході зʼявляться принаймні обриси майбутнього плану мирного урегулювання війни Росії проти України:

"Ми сподіваємося, що Мюнхен буде використаний — і ми маємо ознаки того — для досягнення прогресу щодо миру в Україні. Припускаємо, що переговори відбуватимуться в кулуарах. Чи буде озвучено план на конференції — я залишаю (питання — ред.) відкритим. Я впевнений у тому, що конференція буде використана для того, щоб побачити контури такого плану".

Хто буде обговорювати мирний план

На конференцію приїдуть, зокрема, понад 60 глав країн та урядів та понад 100 міністрів. Українську делегацію очолить президент Володимир Зеленський.

Президента США Дональда Тампа на конференції не буде. Від Сполучених Штатів приїдуть американський віцепрезидент Джей Ді Венс (з яким Зеленський має провести двосторонню зустріч), держсекретар Марко Рубіо та спецпредставник США з питань України та РФ Кіт Келлог.

Офіційних представників РФ на заході не буде, проте Гойсген пояснив, що на неї покликали "росіян з неурядових організацій, з опозиції — як з Росії, так і з еміграції".

5 лютого видання Bloomberg повідомило, що Келлог має презентувати в Мюнхені мирний план. Згодом він це заперечив, та пояснив, що людиною, яка представить подібну угоду має бути "президент США, а не Кіт Келлог", але на заході він все ж говоритиме про плани Трампа щодо закінчення російсько-української війни.

Мирна угода для України — що відомо

Влітку Кіт Келлог пропонував Дональду Трампу — тоді ще кандидату в президенти США, варіант мирного плану, який він напрацював з колегами. Серед пунктів документа були, зокрема, замороження лінії фронту, демілітаризована зона, відкладення вступу України в НАТО та помʼякшення санкцій, накладених на Росію, якщо РФ підтримає цей план.

В січні Трамп номінував Келлога на посаду спецпредставника США з питань України та РФ, і дав йому сто днів на те, щоб мирна угода запрацювала.

Які пункти в ній лишилися, які — переглядають, невідомо, але відтоді Трамп декілька разів підтверджував, що робота над планом продовжується та казав, що хоче зустрітися з Путіним і завершити війну. Келлог заявляв, що цей "надійний план" передбачає "тиск не лише на Москву, а й на Київ", а також містить позитивні ініціативи для обох сторін.

Важливими моментами угоди мають стати гарантії безпеки. За них, зі слів, Майка Волтца — радника Трампа з нацбезпеки — має більше відповідати Європа, а не США. Володимир Зеленський натомість заявив, що гарантії безпеки для України без участі в них США "не є справжніми".

Альтернативою є вступ України до НАТО, проте Дональд Трамп називав запрошення України до блоку "провалом президента Джо Байдена". Проти висловлювалися і лідери деяких європейських країн, наприклад канцлер Німеччини Олаф Шольц. Вступ до Альянсу є "малоймовірним" і зі слів президента Зеленського — через опозицію з боку США та низки країн ЄС.

За відсутності членства в НАТО, Зеленський пропонував розміщення 200 000 іноземних військовослужбовців на території України. Вперше про цю ідею заговорив президент Франції Еммануель Макрон наприкінці лютого минулого року. Це ж пропонував і Дональд Трамп, але врешті міністр оборони США Піт Гегсет виключив відправлення американських військових в Україну, а європейських, як пише видання The New York Times, не вистачить. У РФ заявили, що іноземні війська в Україні спровокують "прямий конфлікт між Росією і НАТО". Та все ж іноземний контингент в Україні може стати однією з тем на Мюнхенській безпековій конференції. Про це 12 лютого у Парижі на засіданні глав МЗС низки європейських країн, заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, але додав: "жодних рішень (з цього приводу — ред) ще не приймали й не розглядали".

Також, Вашингтон, згідно з джерелами Reuters, вивчає можливість перекласти на європейських партнерів і частину фінансових витрат, пропонуючи їм активніше купувати американську зброю для Києва. США загалом планують переглянути деякі умови фінансової допомоги Києву (наприклад, отримувати в обмін на неї рідкісноземельні метали, поклади яких є в Україні).

Автори щорічної доповіді Мюнхенської конференції з безпеки вважають, що загалом Сполучені Штати змінюють свою роль у світі — перестають бути беззаперечним гарантом міжнародного порядку (бо більше зосередилися на внутрішній політиці) та послаблюють підтримку НАТО та України. Пріоритетом США тепер стане радше протистояння з Китаєм.

***

Володимир Зеленський неодноразово казав, що не може бути плану щодо завершення війни без України, це має бути спільна робота Києва та союзників. Також президент Зеленський заявив, що готовий до перемовин з Путіним.

10 лютого У Вашингтоні повідомили, що призупинили розробку мирного плану до консультацій з союзниками НАТО, щоб узгодити з ними формат угоди та роль європейських урядів у цьому процесі.

Також, в лютому, вже після Мюнхенської безпекової конференції, Кіт Келлог має відвідати Україну.

12 лютого президент США Трамп та очільник Кремля Путін поговорили телефоном та, зі слів Трампа, домовилися "негайно розпочати перемовини щодо припинення війни".

"Ми домовилися, що наші відповідні команди негайно почнуть переговори, почнемо з того, що зараз зателефоную Зеленському", — зазначив Трамп. Розмова з президентом Зеленським тривала близько години. Її подробиці — за цим посиланням.

Топ дня
Вибір редакції