Служба безпеки України викрила керівника штабу антитерористичного центру СБУ, якого підозрюють у роботі на ФСБ РФ. Затримував посадовця 12 лютого голова СБУ Василь Малюк. Крім того, СБУ припинила діяльність агентурної мережі російських спецслужб.
Про це повідомили в СБУ.
За словами Малюка, СБУ задокументувала 14 епізодів протиправної діяльності посадовця.
"За рахунок шифрованих програмних закладок ми проникли у гаджети зрадника — мобільні термінали, комп’ютери. Ми фактично з ним жили, проводили аудіо- і відеоконтроль. У процесі цього всього нам вдалося якісно задокументувати збір і передачу зрадником відповідної інформації ворогу", — сказав він.
Малюк зазначив, що через затриманого СБУ тривалий час передавала РФ дезінформацію: спочатку в рамках контррозвідувальних заходів, а згодом — у межах кримінального провадження.
В СБУ пообіцяли найближчим часом розкрити деталі цієї спецоперації.
Ім’я затриманого служба не розголошує. За словами Малюка, підозрюваний з 2016 року очолював Антитерористичне управління СБУ.
За інформацією ЗМІ, штаб Антитерористичного центру СБУ очолює Дмитро Козюра. У відкритих джерелах немає жодних даних про нього.
Згодом в СБУ повідомили, що крім затримання топпосадовця служби, працівники Служби припинили діяльність агентурної мережі російських спецслужб.
"Загалом ФСБ ставила завдання членам агентурної мережі збирати та передавати відомості у сфері оборони, акцентуючи особливу увагу на даних щодо обізнаності України про дислокацію та переміщення ворожих сил на фронті", — йдеться у повідомленні.
Також, за даними слідства, росіян цікавила таємна та службова інформація про озброєння українських військ, стан обʼєктів критичної інфраструктури, результати ракетних обстрілів, дані про вище військово-політичне керівництво держави, роботу держреєстрів після кібератаки в грудні 2024 року тощо.
За даними слідства, топпосадовця СБУ ФСБ завербувала 2018 року у Відні.
"Протягом певного часу фігурант із міркувань безпеки був "законсервований" російськими кураторами та не здійснював активної шпигунської діяльності. Однак наприкінці грудня минулого року ФСБ поновила з ним контакти, які також перебували під оперативним контролем співробітників внутрішньої безпеки СБУ", — йдеться у повідомленні.
Працівники СБУ виявили прихований канал зв'язку затриманого з ФСБ, організований через громадянина України, який раніше втік до Росії.
"За підтвердженими оперативними даними, ця особа ще під час Революції гідності входила до так званого штабу Андрія Клюєва, була помічником одного з нардепів забороненої нині Партії регіонів і брала активну участь в організації "Антимайдану". Серед іншого, він особисто перевозив з Москви готівку, яку потім роздавали учасникам проплачених мітингів. Цьому фігуранту планується оголосити про підозру в держзраді – як у співучасті з ворожим агентом, так і за окремими епізодами", — повідомили в Службі.
За даними СБУ, куратором з ФСБ був Юрій Шаталов, який координував діяльність агентурної мережі.
За даними слідства, для зв’язку з резидентом ФСБ затриманий посадовець СБУ використовував конспіративну квартиру у Києві. Він отримав спеціальний мобільний телефон, WiFiроутер та сім-карту, за допомогою яких і здійснював приховану передачу зібраної для ФСБ РФ інформації, у тому числі документів, що становлять державну таємницю.
В СБУ зазначили, що у матеріалах кримінальної справи фігурують батько та матір затриманого, які "виправдовують російську агресію і, судячи з аудіоперехоплень, знають про роботу свого сина на ФСБ. Батькам планується оголосити про підозру за ст. 436-2 ККУ (виправдовування агресії РФ проти України).
Затриманому посадовцю оголошено про підозру за ст. 111 (державна зрада) Кримінального кодексу України. Йому загрожує довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Що відомо про інші викриття СБУ
17 липня 2022 року СБУ та ДБР затримали колишнього голову Управління СБУ Криму Олега Кулініча.
За інформацією правоохоронців, Олег Кулініч працював на росіян щонайменше з 2019 року. Чоловіка завербували працівники Федеральної служби безпеки РФ, він отримав псевдонім "Котигорошко".
Кулінічу оголосили про підозру у державній зраді (частина 1 статті 111 КК України) та створенні злочинної організації (частина 3 статті 255 КК України). Йому загрожує до 15 років ув’язнення.
6 лютого 2024 року СБУ знешкодила агентурну мережу ФСБ, до якої входили колишні та нинішні посадовці спецслужб України. Внаслідок багатоетапної спецоперації у різних регіонах затримали 5 учасників агентурної групи.