Україна опрацьовує можливість створення сучасного випробувального полігону для тестування нових технологій, які використовуються в процесах розмінування. Зокрема йдеться про залучення штучного інтелекту (ШІ).
Про це повідомили у Міноборони.
Зазначається, що про це йшлося під час робочої зустрічі фахівців оборонного відомства, Мінекономіки, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Програми розвитку ООН та інших.
Вказується, що проєкт зі створення такого полігону спрямований на підвищення ефективності гуманітарного розмінування, апробацію інновацій та обмін досвідом між українськими та міжнародними партнерами.
За словами представниці Головного управління протимінної діяльності Ольги Дробот, полігон, що перебуває у розпорядженні Міноборони, може стати унікальною платформою для проведення спільних досліджень, випробувань та навчання у цьому напрямку.
Посадовиця наголосила, що новітні технології та їх розвиток дозволяють суттєво прискорити процес нетехнічного обстеження територій, а від так гуманітарного розмінування, підвищити безпеку демінерів і зменшити ризики для цивільного населення.
Крім того, сторони обговорили нові підходи до аналізу супутникових та аерофотознімків для картографування замінованих територій, а також використання нейромереж для автоматичного розпізнавання мінних полів й інтеграцію сучасних алгоритмів штучного інтелекту в процеси планування й безпечного розмінування.
У січні в Україні на рівні державного стандарту унормували використання дронів та результатів аналізу супутникових знімків під час обстеження забруднених вибухонебезпечними предметами територій.
У вересні 2024 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що за розрахунками українського уряду та експертів, Україні потрібно близько 10 тисяч саперів, щоб розмінувати за 5 років забруднені російськими мінами землі.
У грудні очільник українського уряду казав, що в Україні потенційно забруднена мінами територія складає близько 139 000 кв. км. Через заміновані поля українська економіка зазнає 11,2 млрд доларів щорічних збитків.