Перейти до основного змісту

Трамп підписав указ про мита на сталь і алюміній з усіх країн

Оновлено
Президент США Дональд Трамп підписує укази в Овальному кабінеті Білого дому у Вашингтоні, США, 30 січня 2025 року. REUTERS/Elizabeth Frantz

Президент США Дональд Трамп, як і обіцяв напередодні, підписав указ про введення 25% мита на весь імпорт сталі та алюмінію в США. Вони почнуть діяти вже з 12 березня.

Про це повідомляють The Hill і The Washington Post.

Підписуючи укази, Трамп заявив, що це "велика справа – зробити Америку знову багатою".

Старший радник Білого дому з питань торгівлі та виробництва Пітер Наварро зауважив, що мова йде не лише про торгівлю.

"Йдеться про те, щоб США ніколи не залежали від іноземних держав у таких важливих галузях, як сталь і алюміній", – сказав він.

У Білому домі пояснили, що дії Трампа спрямовані на сприяння збільшенню внутрішнього виробництва металургії, а також збільшення зайнятості.

При цьому особливий акцент в адміністрації президента роблять на обмеженнях можливостей Китаю на американському ринку, хоча США отримують більшу частину цих металів з інших країн.

У прокламаціях, опублікованих на сайті Білого дому, вказується, що Трамп підписав документи, які підвищують тарифну ставку США на алюміній до з 10% до 25%, а також скасовують винятки для країн і квотні угоди. Нові мита почнуть діяти з 12 березня.

Як пише The Hill, посилаючись на співрозмовників у Білому домі, Трамп також доручив митним і прикордонним службам США посилити нагляд, щоб запобігти обходу тарифів.

Канада, Бразилія, Мексика, Південна Корея та Німеччина є найбільшими експортерами сталі до Сполучених Штатів, тоді як Канада, Об’єднані Арабські Емірати, Росія та Китай є основними експортерами алюмінію до США.

Спочатку Трамп оголосив про введення 25% мит на імпорт із Канади та Мексики, але минулого тижня погодився відкласти їх після того, як ці дві країни оголосили про додаткові дії для захисту своїх кордонів із США.

Він також ввів 10% мито на весь імпорт з Китаю, що спонукало країну оголосити про відповідні мита на скраплений природний газ, вугілля, сільськогосподарську техніку та інші товари зі Сполучених Штатів.

Також Дональд Трамп підтвердив, що в найближчі два дні має намір запровадити мита на імпорт з тих країн, які обкладають митами американську продукцію. Крім того, він повідомив, що далі може обкласти додатковими митами імпорт ліків і комп'ютерних чипів.

Перебуваючи на борту Air Force One 10 лютого, Трамп сказав журналістам, що планує оголосити про продаж сталі та алюмінію, і що має намір провести цього тижня пресконференцію, щоб представити нові тарифи, пише CNN.

Реакції імпортерів та експортерів

"Канадська сталь і алюміній підтримують ключові галузі промисловості в США, починаючи від оборонної, суднобудівної та автомобільної, — написав у соцмережі X міністр інновацій Канади Франсуа-Філіп Шампань й підкреслив, що "ми продовжуватимемо захищати Канаду, наших працівників і нашу промисловість".

Австралія, яка також є стратегічним союзником США, протягом кількох місяців виступала з заявами щодо алюмінію та сталі.

"Австралійська сталь і алюміній створюють тисячі добре оплачуваних робочих місць, і є ключовими для наших спільних оборонних інтересів", — сказав міністр торгівлі Австралії Дон Фаррелл.

На частку європейських виробників сталі припадає близько 15% імпорту в Сполучені Штати. Як пише Reuters, експорт сталі з ЄС до США в середньому становив близько 3 мільярдів євро (3,10 мільярда доларів) на рік протягом останнього десятиліття.

В Єврокомісії наголошували, що запровадження тарифів було б незаконним та економічно контрпродуктивним, особливо з огляду на "глибоко інтегровані виробничі ланцюги, які ЄС і США створили через трансатлантичну торгівлю та інвестиції". Також там заявляли, що не бачить виправдання для введення мит, й будуть реагувати, аби захистити інтереси європейського бізнесу, працівників і споживачів.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн у вівторок, 11 лютого, пообіцяла "тверді й пропорційні контрзаходи" на рішення Трампа щодо мит.

Президент Франції Емманюель Макрон переконаний, що запровадження США мит щодо товарів з Євросоюзу може нашкодити американській економіці, викликавши зростання інфляції.

"Європа — це ваш союзник, і якщо ви хочете, щоб Європа більше займалася інвестиціями та питаннями оборони та безпеки, якщо ви сподіваєтеся на розвиток, який, як я вважаю, в інтересах США, не треба шкодити європейській економіці, загрожуючи їй тарифами", — сказав він.

Як пише Bloomberg, в Азії такі експортери, як Південна Корея, яка продає в США алюміній і сталь, уже шукають інші ринки. Поставки сталі в Південну Корею наразі становлять близько 70% від середньорічного показника за 2015-2017 роки, до першого підвищенняУ 2018 році Дональд Трамп запровадив 25% мито на імпорт сталі та 10% мито на імпорт алюмінію. Тарифи торкнулися багатьох країн, хоча деякі з них, як-от Канада, Мексика та країни ЄС, згодом отримали винятки або нові умови. мит Трампом, хоча за вартістю США залишаються найбільшим пунктом призначення цієї сталі. Міністерство торгівлі країни заявило, що уважно стежить за ситуацією в США.

Український імпорт

За даними Trading Economics, у 2024 році Україна поставила до США сталі та алюмінію на 439 млн доларів, з яких імпорт алюмінію становив лише 2,58 млн. Наразі Україна перебуває у другому десятку імпортерів Америки за цими позиціями.

За даними Worldsteel, у січні 2023 року металургійними підприємствами країн світу було вироблено 113 мільйона тонн чавуну, світовим лідером є Китай, а Україна посідала 19 місце за обсягами. Світова виплавка сталі у січні 2023 року становила 145 мільйона тонн, станом на цей момент Китай також лідирував, а Україна тоді посідала 35 місце.

Що цьому передувало

У понеділок, 20 січня, президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп анонсував з 1 лютого введення 25% мита на імпорт із Мексики та Канади. Митний тариф на імпорт з Китаю мав би складати 10%. Також адміністрація Трампа планує ввести митні тарифи на імпорт з Євросоюзу.

У відповідь Канада запровадила 25% митний тариф на товари із США.

4 лютого, через кілька хвилин після того, як набули чинності нові мита США на китайські товари Китай оголосив про низку заходів, націлених на американський бізнес, зокрема Google. Так, Державне управління з регулювання ринку Китаю розслідує порушення Google антимонопольного законодавства країни. Google працює з китайськими компаніями як рекламодавець.

3 лютого стало відомо, що США відкладуть на місяць запровадження тарифів на імпорт з Канади. Канада пообіцяла посилити кордон із США, як того хотів Дональд Трамп.

Топ дня
Вибір редакції