Перейти до основного змісту

Україна не віддасть свої корисні копалини —Зеленський

Президент України Володимир Зеленський . AP/Efrem Lukatsky

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не віддаватиме свої корисні копалини навіть стратегічним партнерам, як США, йдеться про партнерство, бо корисні копалини є частиною гарантій безпеки України.

Про це він сказав в інтерв’ю Reuters.

За словами Зеленського, Путін прагне захопити Україну в тому числі, щоб отримати доступ до її корисних копалин, а потім їх будуть використовувати РФ і її союзники для виробництва зброї.

"І все це буде працювати потім після не тільки України, проти України, після це може працювати проти Сполучених Штатів, проти Європи, інших країн світу", — сказав він.

За словами президента, Україна не віддаватиме свої корисні копалини навіть стратегічним партнерам.

"У нас є корисні копалини. Це не значить, що ми комусь віддаємо, навіть стратегічним партнерам. Ідеться про партнерство. Вкладайте гроші. Інвестуйте. Давайте разом це розробляти, заробляти гроші. А головне – це безпека західного світу, Європейського континенту, що все це не дістанеться цим злодіям, Росії плюс їхнім союзникам", — сказав Зеленський.

За його словами, станом на сьогодні найбільший об’єм титану – в Україні, а також найбільшою залишається кількість урану.

"Все це – мільярди, трильйони грошей. І чому ми говоримо із США: "Заводьте бізнес, будь ласка. Займаймося видобутком, переробленням". Ми будемо щасливі заробляти з тими, хто це захищає. Тому що шлях Путіна зрозумілий", — сказав президент.

Зеленський показав журналістам карту рідкісноземельних ресурсів України. За його словами, це уран, титанові та марганцеві руди, рідкісноземельні елементи, літій, природний газ та десятки інших ресурсів, від яких залежить геополітика.

При цьому він зазначив, що США повинні мати пріоритет у видобутку, оскільки вони надали найбільшу за обсягом військову допомогу.

"Американці допомагали найбільше, і тому американці повинні заробляти найбільше. І вони повинні мати цей пріоритет, і вони будуть його мати. Я також хотів би поговорити про це з президентом Трампом", — сказав президент.

Він також заявив, що російські окупанти захопили менше ніж 20% корисних копалин, але Україні потрібна допомога аби захистити те, що залишилось.

"Якщо ми беремо, що десь 20% нашої землі захоплено, безумовно вони захопили не 20% наших корисних копалин. Поки що менше. Нам потрібно зупинити Путіна і захистити те, що у нас є. Дуже багато у Дніпропетровській області, дуже багато у центральній Україні і на заході. На жаль, ми втратили вугілля...", – сказав Зеленський.

3 лютого Трамп заявив, що США хочуть отримати від Києва рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, і Україна готова це зробити.

Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні

Україна має запаси кольорових і рідкісноземельних металів, зокрема берилію, цирконію, танталу, а також комплекс фосфорних рідкоземельних і рідкіснометалевих руд.

За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припада­ють на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.

За словами міністерки економіки Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.

Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дороговартісний, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.

За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні $12,4 трлн.

Топ дня
Вибір редакції