Російські боти спричинили різкий сплеск дезінформації в соціальній мережі Х у Німеччині. В уряді ФРН вважають, що підтримана Кремлем кампанія намагається вплинути на виборців перед голосуванням 23 лютого.
Про це пише Politico з посиланням на урядовий звіт.
Згідно з даними МЗС Німеччини, в центрі зусиль, спрямованих на вплив на німецьких виборців, перебуває операція Doppelgänger, яку підтримує Кремль. Кампанія використовує сайти фейкових новин, "сплячі" акаунти й контент, створений штучним інтелектом, для поширення неправдивих наративів і підриву довіри до західних інститутів.
Розвідувальні служби ЄС і США вже відстежували висококоординовану тактику Doppelgänger, спрямовану на підрив підтримки України в її війні проти Росії та посилення дружніх Кремлю меседжів. Зараз операція змістила фокус на вибори в Німеччині 23 лютого.
За словами офіційних осіб, німецькі чиновники виявили понад 100 псевдоновинних вебсайтів, які місяцями непомітно накопичували контент.
"Ці платформи мають схожу структуру, наповнені типовими статтями, часто згенерованими штучним інтелектом. У вибраний момент вставляється сфабрикована історія, яка потім швидко поширюється через соціальні мережі та впливових осіб. Ми маємо припустити, що ці сайти були підготовлені для активації напередодні виборів до Бундестагу", — розповів один з чиновників на умовах анонімності.
Видання зазначає, що ці "сплячі" вебсайти імітують справжні медіа та залишаються неактивними до політично важливого моменту, наприклад виборів, після чого починають поширювати фейкові новини, які швидко розповсюджуються через скоординовані мережі в соцмережах.
Зазначається, що вебсайти, пов’язані з Doppelgänger, раніше клонували такі видання, як Der Spiegel, лише трохи змінюючи доменні імена, щоб ввести в оману читачів, які нічого не підозрюють.
Звіт, розглянутий Politico, фіксує різке збільшення публікацій з облікових записів-привидів, активність яких перевищила 3000 публікацій за день наприкінці січня. Більшу частину листопада та грудня їхня активність залишалася відносно низькою, рідко перевищуючи 50 дописів на день. Але на початку січня скоординовані пости з дезінформацією почали з’являтися набагато частіше.
У звіті зазначається, що ця техніка"перевантаження" — заповнення соціальних мереж швидкими хвилями публікацій для створення ілюзії вірусної тяги — характерна для російських кампаній з дезінформації.
Зміст дописів також відповідає чіткій моделі. Багато хто націлюється на підтримку України з боку Німеччини, стверджуючи, що Берлін надає перевагу Києву над власними громадянами. Один приклад, задокументований у звіті, описує сфабрикований корупційний скандал за участю міністра економіки Роберта Габека та неназваного "міністра культури України".
Неправдива історія була розміщена на вебсайті, що не працює, наприкінці січня, а потім за кілька годин розповсюдилася скоординованими обліковими записами X, створивши сотні ретвітів за лічені хвилини.
У звіті зазначають, що ця хвиля втручання у вибори схоже є дуже автоматизованою, з підробленими обліковими записами, які публікують дописи через чіткі проміжки часу.
Берлін посилює свої зусилля з протидії дезінформації, ділиться розвідданими з міжнародними партнерами, а також розглядає можливість запровадження санкцій і публічного визнання мереж, які стоять за цією кампанією.
Що відомо про федеральні вибори у Німеччині 2025
13 листопада Шольц виступив в нижній палаті парламенту (Бундестазі) з урядовою декларацією про поточну ситуацію після розпаду так званої коаліції "Світлофор". 16 грудня депутати Бундестагу підтримали вотум недовіри уряду Олафа Шольца. Він запропонував президентові Німеччини Франку-Вальтеру Штайнмаєру розпустити парламент. 27 грудня президент це й зробив.
Дострокові вибори мають відбутися протягом 60 днів після розпуску Бундестагу. Датою федеральних виборів призначили 23 лютого 2025 року.