Перейти до основного змісту

В Україні кожна п’ята дитина має надлишкову вагу: результати дослідження

Замір об’єму талії, ілюстративне фото. AP/Spencer Green

В Україні кожна п’ята дитина має надлишкову вагу. Основними факторами ризику ожиріння серед дітей є неправильне харчування та недостатня фізична активність.

Про це свідчать результати першого в Україні національного дослідження щодо поширеності надлишкової ваги та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку, які представили в Києві 4 лютого.

Дослідження проводилося в межах Європейської ініціативи ВООЗ (COSI). Згідно з отриманими даними, серед дітей віком 6-8 років 22,96% мають зайву вагу, з них 9,13% страждають на ожиріння, а 2,63% мають важку форму ожиріння. Дослідження також виявило, що хлопчики частіше стикаються з цією проблемою: 25,24% проти 20,72% у дівчат.

"В Україні дослідження щодо дитячого ожиріння у межах Європейської ініціативи ВООЗ — COSI проводиться вперше. Результати відображають не лише статистичні дані щодо надмірної ваги у дітей, а й дають можливість зібрати більше інформації про причини", — зазначив заступник міністра охорони здоров’я та головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Він наголосив, що дослідження дозволить оцінити ефективність реформ у шкільному харчуванні та коригувати стратегії профілактики неінфекційних захворювань.

Основними факторами ризику надмірної ваги є неправильне харчування та недостатня фізична активність.

За результатами дослідження, лише 55,3% дітей щодня споживають свіжі фрукти, а 41,4% — овочі. Водночас багато дітей вживають надмірну кількість цукру: 20,3% щодня п’ють солодкі напої, а 17,8% регулярно їдять солодощі.

Крім того, третина дітей майже не займається фізичною активністю, а понад 54% проводять понад дві години на день за електронними пристроями у будні, у вихідні цей показник зростає до 83,4%.

"Надмірна маса тіла у дітей — це додаткове навантаження на опорно-руховий апарат, серцево-судинну і дихальну системи, що може призводити до розвитку хронічних хвороб. Тому нашим головним завданням є популяризація здорової поведінки", — наголосив генеральний директор Центру громадського здоров’я Михайло Росада.

Дослідження також показало, що грудне вигодовування відіграє значну роль у профілактиці ожиріння. Оскільки в грудному молоці є відповідне поєднання корисних речовин, воно допомагає контролювати апетит і знижує ризик появи проблем з обміном речовин, таких, як ожиріння. Однак лише 26% дітей в Україні отримували грудне молоко виключно у перші шість місяців життя, як це рекомендує ВООЗ.

Ще одним ключовим фактором запобігання ожирінню є здоровий режим харчування, зокрема регулярний сніданок. Експерти зазначають, що 73% українських дітей снідають щодня, що підкреслює необхідність забезпечення школярів гарячими сніданками.

На думку представника ВООЗ в Україні Ярно Хабіхта, проблема дитячого ожиріння є серйозним викликом для громадського здоров'я.

"В Україні у 2023-2024 роках, близько 21% дітей у віці 7 років мали надлишкову масу тіла або ожиріння, щодня понад 40% дітей споживали солодкі закуски, а кожна п’ята дитина — пила безалкогольні підсолоджені напої", — зауважив він.

Як зазначається, для вирішення проблеми потрібен комплексний підхід. Він має включати покращення доступу до здорового харчування в школах, заохочення дітей до активного способу життя, обмеження часу використання гаджетів, а також проведення просвітницьких заходів для дітей та їхніх батьків.

Дослідження проводилося серед учнів 1-2 класів, їхніх батьків та представників закладів освіти в усіх регіонах України, крім окупованих територій та зон активних бойових дій з листопада 2023-го по лютий 2024-го року. Загалом було опитано 3557 дітей та 3601 батьків у 187 школах у 20 регіонах України.

Топ дня
Вибір редакції