Перейти до основного змісту

У Міноборони розповіли про результати аудиту Агенції оборонних закупівель

Марина Безрукова виступає від АОЗ на хакатоні Precision, який відбувся 26-29 липня 2024 року у Києві. АОЗ/Фейсбук

Керівник департаменту внутрішнього аудиту Міноборони Олександр Титковський повідомив, що під час перевірки роботи Агенції оборонних закупівель (АОЗ) за перше півріччя 2024-го департамент виявив прострочку поставок товарів першого пріоритету, погану організацію основних процесів і відсутність алгоритмів для відбору постачальників.

Про це Титковський розповів у коментарі “Бабелю”.

Департамент внутрішнього аудиту Міноборони закінчив перевірку АОЗ у жовтні 2024 року.

Зазначається, що, за контрактами АОЗ, які вона уклала в першому півріччі на товари першого пріоритету (потрібні на фронт просто зараз), 70% мали надійти в 2024 році. Постачання решти 30% було заплановане на 2025—2026 роки. У Міноборони розповіли, що станом на кінець 2024 року і за запланованими 70% були прострочки.

Також Титковський заявив, що Агенція не має загальної бази потенційних постачальників і виробників зброї по всьому світу за кожною номенклатурою, їхні спроможності системно не оцінюють. Як пише видання, в АОЗ заявили, що така база даних у них є і її показували аудиторам. Однак через те, що інформація секретна, спеціального програмного забезпечення немає — все ведуть у таблиці Excel.

Крім того, Міноборони закидає АОЗ, що комерційні пропозиції губляться в нетрях агенції через те, що немає єдиного обліку і системи опрацювання. Також, кажуть у Міноборони, немає системної оцінки ризикованих постачальників та ідентифікаторів ризиків, які зменшують відсоток невиконаних і прострочених контрактів. Через це, зокрема, аудитори не побачили оцінки ризиків українського заводу, що зірвав постачання боєприпасів, пише видання.

Серед проблем агенції журналістам назвали відсутність алгоритмів і єдиних інструкцій для відбору постачальників і підготовки контрактів. А також низький відсоток прямих контрактів. За шість місяців 2024 року 45% від загальної вартості контрактів припадає на підприємства-імпортери. А 24% від вартості всіх контрактів АОЗ уклала з одним спецекспортером, який “мав певні проблемні питання у відносинах з Міністерством оборони”, пише видання.

Водночас, за інформацією “Бабеля”, у другому півріччі кількість прямих контрактів в АОЗ суттєво збільшилася. У тому числі, з відомими закордонними виробниками. А велику частку контрактів зі спецімпортерами Агенція уклала у 2023 році, до приходу Безрукової.

Крім того, аудитори повідомили, що фіксували купівлю за бюджетні кошти занадто дорогих товарів для роботи агенції.

Зазначається, що за результатами аудиту Міністерство надало АОЗ свої рекомендації. Зараз, як розповів Титковський, вони планують перевірити, чи врахувала їх агенція. За контрактом голова АОЗ має це зробити.

Як пише видання, поза аудитом ключова претензія Міноборони до АОЗ полягає в тому, що контракти підписують довго, а поставки затримуються. За даними Міноборони, 29% коштів, виділених АОЗ у 2024 році, пішла на нові контракти, за якими зброю постачили того ж року; 21% усіх грошей пішло на те, щоб закрити контракти 2023 року; 44% — контракти, за якими поставки будуть вже у 2025-му; 5% — це прострочені контракти, за якими поставок немає; 1% коштів не використали і повернули в бюджет.

Що відомо про конфлікт між Міноборони та АОЗ

27 січня стало відомо, що міністр оборони Рустем Умєров ініціював службове розслідування в Агенції оборонних закупівель (АОЗ) — єдиній структурі Міноборони, що закуповує військову техніку для ЗСУ, та відсторонив її керівницю Марину Безрукову. Т.в.о призначили чинного керівника Державного оператора тилу (ДОТ) Арсена Жумаділова.

Напередодні Умєров заявив, що замінить Безрукову попри рішення наглядової ради АОЗ продовжити контракт із нею ще на рік, а також відкличе двох представників держави з наглядової. Йдеться про директора фонду "Повернись живим" Тараса Чмута та ексзаступника міністра оборони Юрія Джигира. Після цього Джигар заявив, що таке управління АОЗ в "ручному режимі" не відповідає зобов'язанням України перед партнерами.

Заміну Безрукової Умєров аргументував тим, що замість своєчасного забезпечення армії АОЗ під її керівництвом займалась політичними іграми, також були зафіксовані "зливи" контрактів та невиконання КРІ.

Сама Безрукова заявляє, що ще з літа 2024 року відчувала перепони в роботі з боку міністерства оборони, що проявлялись у затримках в погодженні документів та постійних перевірках.

Жумаділов в інтерв'ю Суспільному сказав, що наразі поєднує дві керівні посади — в АОЗ та ДОТ.

Топ дня
Вибір редакції