Кілька арабських країн, а також Ліга арабських держав виступили проти пропозиції президента США Дональда Трампа масово переселити палестинців із Гази до Єгипту та Йорданії.
Про це пише Bloomberg.
Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Катар і Палестинська автономія були серед тих, хто приєднався до Йорданії та Єгипту, оголосивши свою позицію в суботу, 1 лютого. Після зустрічі арабських дипломатів у Каїрі, було оприлюднено розлогу заяву, в якій ідею Трампа визнали такою, що загрожує регіональній стабільності і ризикує розширити конфлікт між Ізраїлем і ХАМАСом.
У суботній спільній заяві з Каїра відкидаються будь-які спроби розділити Сектор Гази. Натомість підтримується “робота над тим, щоб Палестинська адміністрація могла виконувати свої обов'язки” там, а також на Західному березі річки Йордан, де вона має частковий контроль, і в Східному Єрусалимі, де вона наразі не має контролю.
Як нагадує агентство, тиждень тому Трамп зазначив, що хотів би, щоб Сектор Гази був зачищений в рамках післявоєнної операції. Значна частина анклаву лежить в руїнах після 15-місячної війни Ізраїлю у відповідь на атаки ХАМАС 7 жовтня 2023 року.
“Я дивлюся на весь Сектор Гази прямо зараз, і це безлад”, — сказав Трамп. Президент США заявив, що закликатиме Йорданію та Єгипет прийняти більше жителів Гази.
“Ви говорите про, ймовірно, півтора мільйона людей. І ми просто приберемо все це”, — додав Трамп.
Йорданія та Єгипет швидко розкритикували цю пропозицію.
Згідно з повідомленням з офісу єгипетського лідера, в якому не було конкретної згадки про ситуацію з біженцями, Трамп у суботу, 1 лютого, зателефонував президенту Єгипту. Як написав у Х репортер Axios Барак Равіда з посиланням на поінформовані джерела, лідери США і Єгипту обговорювали можливість переміщення палестинців із Сектору Гази до Єгипту, поки триває реконструкція”.
Палестинці побоюються, що якщо вони тимчасово від’їдуть, Ізраїль не дозволить їм повернутися, пише Bloomberg.
Як пише Bloomberg, прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху і його уряд неодноразово виступали проти будь-якої участі Палестинської автономії в Газі. Вони стверджують, що це означатиме, що Ізраїль не зможе дерадикалізувати прибережний анклав, що Ізраїль розглядає як передумову для запобігання майбутнім атакам.
Деякі члени правлячої коаліції Нетаньяху підтримали ідею переселення мешканців Гази до інших країн, що, за їхніми словами, має стати “добровільною імміграцією”. Вони також підтримують будівництво єврейських поселень в анклаві, який включає близько 40 кілометрів землі, що прилягає до Середземного моря.
Ізраїльський уряд офіційно не відреагував на нещодавні коментарі Трампа. Очікується, що Нетаньягу зустрінеться з Трампом у Білому домі у вівторок.
Президент США Дональд Трамп заявив, що переміщення частини палестинського населення зі зруйнованого війною Сектору Гази могло б "навести лад" у цьому регіоні. Зокрема, за його словами, Йорданія, Єгипет та інші арабські країни могли б прийняти більше біженців звідти.
Угода щодо припинення вогню в Секторі Гази
7 жовтня 2023 року угрупування ХАМАС вторглося на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Через військові дії в палестинському анклаві сталася гуманітарна криза та загинули сотні людей. Ізраїль звинувачує ХАМАС у небезпеці, який він становить для країни.
15 січня 2025 року Ізраїль та ХАМАС уклали угоду щодо припинення вогню, яке почало діяти 19 січня 2025 року. Угода складається із трьох послідовних етапів. У першому етапі йдеться про повне припинення вогню, виведення ізраїльських військ із густонаселених пунктів Сектору Гази та звільнення частини заручників.
Другий етап передбачатиме подальше звільнення заручників й повне виведення військ, а третій етап — початок відновлення Гази. CNN пише, що другий і третій етапи будуть узгоджені під час першої фази. Ці переговори почнуться на 16-й день після реалізації угоди.