В Україні триває мобілізація і до армії набирають достатню кількість новобранців віком від 25 років. Військові мають право на ротації та відпустки, однак демобілізація наразі неможлива і над якістю цього процесу треба працювати
Про це в інтерв'ю для газети Il Foglio заявив президент Володимир Зеленський.
Він зазначив, що на початку повномасштабного вторгнення, коли росіяни окупували велику частину території України, і були "за крок від Києва" українці мобілізувалися на захист, але коли війна триває довго, настає втома.
"В момент найбільшого ризику, страху втратити все своє... не тільки дім, а передусім діти, рідні, Батьківщина, твій прапор, твоя незалежність, перед таким ризиком ти фокусуєшся на пріоритеті захистити це швидко. А потім війна довга і втомлює будь-яку людину. І тут я не порівнюю: хтось патріот, хтось не патріот, всі захищають, як можуть. Тому дуже важливо дивитись на законодавство – це єдина на сьогодні зрозуміла річ, щоби отримати всі відповіді щодо мобілізації", — сказав президент.
За словами Зеленського, за законом мобілізують людей віком від 25 років.
"Мобілізація йде і вона мобілізує достатньо велику кількість людей. Вони мають ротації або відпустки, але, безумовно, цього недостатньо. Треба працювати над якістю цього. І є питання, як повернутися додому і не повертатися знову на фронт. Безумовно, такі запити є. Проте це не передбачено сьогодні законом", — сказав він.
Президент зазначив, що воєнний стан передбачає мобілізацію людей і всіх ресурсів.
"І в цьому, на жаль, виклик цієї війни і чому потрібно швидко примусити Росію її закінчити. Ми сьогодні захищаємось. Якщо завтра, наприклад, половина армії просто піде додому, тоді треба було в перший день здаватися. Якщо завтра половина людей повернеться додому — Путін нас вб'є всіх", — сказав Зеленський.
Що відомо про закон про мобілізацію
26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".
До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.
11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законної сили документ набув 18 травня 2024 року.
18 травня з набуттям чинності оновленого законопроєкту про мобілізацію запрацював мобільний додаток "Резерв+" для військовозобов'язаних, призовників і резервістів. Він доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market. "Резерв+" надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі "Оберіг". Це зручний спосіб виконання обов’язкової процедури оновлення особистих даних. Після оновлення даних у застосунку ви зможете побачити інформацію з реєстру "Оберіг" щодо себе.
З 18 травня по 16 липня 2024 року — тобто вчасно, згідно з новим законом про мобілізацію, — 4 690 496 військовозобов'язаних оновили свої військово-облікові дані.
26 липня в "Резерві+" зʼявилася можливість підвантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військово-облікового документа.
18 жовтня Зеленський в ефірі телемарафону, наголошував, що в української влади немає планів мобілізувати до Збройних сил з 18 років. Міжнародні партнери хотіли б зниження мобілізаційного віку, але в Україні не бачать причин для таких змін і вважають їх наразі небезпечними.
Раніше радник голови Офісу президента Сергій Лещенко заявив, що представники Демократичної та Республіканської партій США тиснуть на президента Володимира Зеленського в питанні мобілізації військовозобов'язаних з 18 років.
Це прокоментував міністр оборони Рустем Умєров. За його словами, мобілізація в Україні триває чітко відповідно до закону, який ухвалила Верховна рада. Київ інколи обговорює мобілізацію з партнерами, бо ті хочуть зрозуміти, чому в Україні не мобілізують чоловіків 18-25 років.
19 листопада Зеленський, представляючи план стійкості України у Верховній раді, повідомив, що держава не готує зниження мобілізаційного віку.