Прокуратура Південної Кореї прокуратура висунула звинувачення заарештованому президентові Юн Сок Йолю у спробі заколоту через запровадження ним воєнного стану у грудні 2024 року.
Як пише Yonhap, Юн став першим чинним президентом в історії країни, якому висунули звинувачення та відправили під варту.
Зазначається, що обвинувачення висунули за день до закінчення терміну утримання Юна після його затримання Управлінням з розслідування корупції для високопоставлених посадових осіб (CIO) 15 січня. Юна офіційно заарештували 19 січня.
За законодавством, підозрюваного мають відпустити, якщо протягом строку затримання йому не висувають обвинувачень.
Прокурори звинувачують Юна у змові з ексміністром оборони Кім Йон Хюном та іншими посадовцями з метою підбурювання громадян до повстання оголошенням незаконного воєнного стану.
Президенту Південної Кореї також закидають перешкоджання роботі парламенту, який намагався завадити Юну оголошення воєнного стану.
Окрім цього, Юн Сок Йоля звинувачують у тому, що той планував арештувати й затримати спікера Національної асамблеї У Вон Шика, опозиційних парламентарів та членів наглядового органу за виборами.
За заколот у Південній Кореї загрожує довічне ув’язнення або страта. Однак у Південній Кореї не проводили страти десятиліттями.
Оголошення воєнного стану у Південній Кореї
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль 3 грудня 2024 року оголосив про запровадження воєнного стану у країні. Він звинуватив опозицію у контролюванні парламенту й паралізуванні роботи уряду "антидержавною діяльністю".
Юн також заявив, що такий захід необхідний для відновлення "верховенства права" в країні й пообіцяв "викорінити мерзенні пропівнічнокорейські антидержавні сили".
Після оголошення воєнного стану, військове командування оголосило про заборону будь-якої політичної діяльності, включаючи протести. Окрім того, указ ставить під контроль усі ЗМІ та видавців, а також наказує лікарям, які перебувають у відпустці.
Через шість годин після оголошення Юн скасував воєнний стан в країні.
5 грудня президент Південної Кореї Юн Сок Йоль оголосив у четвер про прийняття відставки міністра оборони Кім Йон Хьона, який взяв на себе відповідальність за введення воєнного стану, що викликало значний резонанс у країні. Новим міністром оборони призначили генерала у відставці Чхве Бьон Хьока.
14 грудня парламент Південної Кореї з другої спроби схвалив імпічмент президента Юн Сок Йоля, який ввів рішення про введення воєнного стану в країні. Імпічмент підтримали 204 депутати.
15 січня правоохоронці затримали усуненого президента Юн Сук Йоля за оголошення ним воєнного стану минулого місяця.
18 січня західний окружний суд Сеула видав ордер на офіційний арешт Юна через його спробу запровадити у країні воєнний стан.