Перейти до основного змісту

Переговори з Трампом, вибачення Лукашенка, вступ до НАТО і припинення вогню: головне з подкасту Зеленського Фрідману

Президент України Володимир Зеленський під час запису подкасту з американським журналістом Лексом Фрідманом. Офіс президента України

Президент Володимир Зеленський дав тригодинне інтерв'ю американському подкастеру Лексу Фрідману про українське бачення справедливого миру, причини російської агресії та готовність співпрацювати з новою адміністрацією обраного президента США Дональда Трампа.

Про це Зеленський повідомив у своєму Telegram-каналі і оприлюднив запис розмови.

На початку інтерв'ю Лекс Фрідман розповів, що його поїздка до Києва та розмова з Володимиром Зеленським стали "особливим моментом" у його житті. Він додав, що однією із цілей подорожі — "просування миру".

"Я вірю, що президенти Зеленський, Путін і Трамп мають зустрітися незабаром після 20 січня цього року і докласти всіх зусиль для перемовин про припинення вогню і гарантії безпеки, які відкриють шлях до довгострокового миру. Під час нашої розмови ми обговорили декілька таких ідей", — сказав журналіст.

Відмова давати інтерв'ю російською мовою

Фрідман запропонував Зеленському розмовляти російською, проте український президент відкинув це прохання, оскільки у день їх зустрічі "люди, які розмовляють російською" атакували Україну 73 ракуетами та запустили понад сотню дронів.

"Б'ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних. І тому я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої Росії, ні цей народ", — сказав Зеленський.

Він зазначив, що не хоче "давати пас" для того, щоб Путін укотре заявляв, що Україна та Росія "один народ" та говорить "однією мовою". Зеленський сказав, що звертався до росіян російською, проте вони "говорять мовою зброї".

"Нуль. Вони німі. Вони не чують, вони не чули, а хтось боїться, а хтось ще щось. Причини різні. Оскільки ці люди глухі і почали окупацію, нібито з захисту російської мови, я щиро їх зневажаю", — сказав він.

Водночас Зеленський заперечив, що в Україні заборонена російська мова. В країні є російськомовні люди, проте неповага лише "до російської через росіян". За його словами, російська армія вбила багато російськомовних людей й "зруйнувала їх оселі та їхнє життя".

Зеленський про Лукашенка

Зеленський розповів, що невизнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко у перші дні повномасштабного вторгнення просив вибачення за співучасть Білорусі у війні проти України. Він казав, що не винен у тому, що з території його країни запускають ракети.

"З моєї території (Білорусі — ред.) пускали ракети і пускав Путін. Ти повір, Володя, це не я... Я не контролюю, це просто ракети, це Путін", — наводив Зеленський слова Лукашенка.

За словами президента, він сказав Лукашенкові, що він "такий самий убивця". Водночас білоруський лідер переконував, що "не можна воювати з росіянами". Потім, за словами Зеленського, Лукашенко запропонував Україні у відповідь вдарити по Мозирському нафтопереробному заводу в Білорусі.

Про інавгурацію Трампа

Згадуючи про перемогу Трампа на виборах Зеленський висловив бажання відвідати інавгурацію обраного президента США 20 січня. Допоки він не отримав запрошення, але матиме окрему зустріч з американським лідером

"Я б хотів (приїхати на інавгурацію, — ред.), але я не можу приїхати, якщо президент Трамп мене не запросить. Це некрасиво. Я знаю, що лідерів не запрошують окремо, але я знаю лідерів, які самі по собі можуть приїхати. Я така людина — в гості без запрошення не можу", — сказав Зеленський.

Окрім того, президент України сказав, що мав із обраним президентом США Трампом телефонну розмову, під час якої тримав запрошення, коли стане чинним президентом.

Президент заявив, що Трамп може стати першим світовим лідером, який прилетить в Україну літаком.

"Війна закінчиться і президент Трамп може бути першим лідером, який прилетить на літаку. Мені здається, це було б символічно", — сказав він.

Про переговори з РФ і гарантії від Трампа

Фрідман сказав, що мріє, що 25 січня Зеленський, Трамп та Путін сядуть за стіл переговорів та домовляться про припинення вогню та сильні гарантії безпеки, а потім підпишуть договір. Зеленський розповів, що перші переговори будуть з Трампом, а вже потім з Путіним.

"Я думаю, 25 січня або в інший день ми сядемо передусім з Трампом. Ми домовимось, як ми спроможні зупинити війну та Путіна. Друге, для нас дуже важливо, щоб Європа також мала голос", — сказав він.

Президент підкреслив, що якщо Трамп запропонує сильні гарантії безпеки для України, то після цього може бути розмова з росіянами.

"Україна має повне право на те, щоб її голос був найгучнішим в цьому, бо війна у нас. І ми з Трампом домовимось, і потім, якщо, а я впевнений, що він може запропонувати сильні гарантії безпеки разом з Європою. І після цього може бути вже розмова з росіянами. І саме так, а не просто ми одразу сіли в трьох", — сказав він.

У розмові із Фрідманом Зеленський згадав американського журналіста Такера Карлсона, який брав інтервʼю в Путіна та думав "подружити нас". Проте Зеленський цього не уявляє, оскільки вважає російського лідера "мамонтом, який стоїть із голою дупою і розповідає про племена". Він додав, що Путін не любить свій народ, оскільки відправляє їх вмирати в іншу країну.

"Ви помиляєтесь. Він не любить свій народ. Він любить свій народець. Це оточення. Це частина людей, він не любить їх. Не можна на чужу землю відправити своїх людей вмирати. Знаючи, що вони будуть вмирати", — сказав Зеленський.

Росія вибачатиметься за війну

Зеленський сказав, що "не знає" чи є спільне майбутнє у Росії з Україною, оскільки "після кожної страшної війни одне покоління, одна країна визнає, що була агресором. І вона розуміє, що це неможливо пробачити". Він навів у приклад Німеччину, яка повністю визнала свою провину, засудила злочинців та виплатила репарації.

"І коли це все робиться і визнається, то люди в будь-якому випадку знаходять між собою відносини. Росія буде вибачатися, буде. Це прийде. Бо вони винні. І як я казав, винні різні - і ті, хто брав участь, і ті, хто мовчав", — сказав президент.

Про припинення вогню, гарантії безпеки і НАТО

Україна буде згодна на припинення вогню за умови отримання серйозних гарантії безпеки, зброї і продовження заходом антиросійських санкцій, заявив Зеленський.

"НАТО означає сильні гарантії безпеки для всіх людей, для нас це частина гарантій безпеки. Друга частина — це пакет зброї. Ми не будемо її використовувати. Якщо припинення вогню буде працювати, ніхто не буде використовувати зброю. Але вона повинна залишитися", — сказав він.

Президент зазначив, якщо Трамп піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, це дасть можливість Путіну "закінчити окупацію України". Зеленський каже, що "Путін боїтьсся Трампа".

Президент також припустив, у разі запрошення України до НАТО гарантії Альянсу можуть тимчасово поширюватися виключно на підконтрольних Україні територіях. Проте також треба зброя та санкції проти Росії, аби агресія не повторилася. Він зазначив, що якщо Європа припинить купувати російські енергоносії, попит зможуть закрити американські нафта й газ.

Про втрати військ КНДР в Росії

За словами Зеленського, щонайменше 3800 військових КНДР загинули або поранені. Їх відправили воювати у складі російської армії проти України. Український лідер розповів, що 12 тисяч солдат Північної Кореї приїхали на територію Росії для участі у війні проти України. Зеленський висловив думку, що Пхеньян може відправити до Москви ще більше своїх військових.

"Вони можуть привезти ще 30-40 тисяч. А можуть і 500. Вони можуть привезти багато людей. Тому що у них автократія", — сказав він.

Зеленський вважає, що Європа зможе зібрати армію, яка налічуватиме два або три мільйони осіб. Він підкреслив, що сьогодні найбільшою армією Європи є українська, яка становить 980 тисяч військових. Друге місце посідає Франція, яка має близько 200 тисяч вояків. Водночас він наголосив, що Україна не має на меті залучати іноземні армії до бойових дій.

Про заморожені активи РФ

Зеленський розповів, що пропонував новій адміністрації Трампа купувати американську зброю коштом російських активів. Він додав, що це могла бути "одна із гарантій безпеки".

"Візьміть 300 мільярдів заморожених російських активів. Ми їх заберемо. Візьмемо гроші, які потрібні для нашого внутрішнього виробництва і купуватимемо всю зброю в США. Нам не потрібні подарунки від США", — сказав він.

Проте Зеленський не став коментувати реакцію Трампа на цю пропозицію.

"Андрій Єрмак один із моїх менеджерів"

Фрідман попросив українського президента прокоментувати чутки про те, що його нібито можуть контролювати олігархи, американські політики чи голова його офісу Андрій Єрмак.

Зеленський згадав про олігархів, які намагалися впливати "на потоки та політику". Але вона або втекли, або сидять.

"Інші люди по вертикалі, вони виконують завдання, як мої менеджери, там Андрій, про якого ти сказав, один із таких менеджерів. Ну і я задоволений, що є у мене такі люди", — додав Зеленський.

Вибори та другий термін

За словами президента, в Україні всі розуміють, що провести вибори неможливо, поки не закінчиться війна, або треба змінювати законодавство.

"Я вважаю, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану, це за законом. Або парламентарям треба зібратися і змінювати законодавство, що буде зробити дуже важко, тому що суспільство проти, тому що ми хочемо вибори, яким можна довіряти", — сказав Зеленський.

Він також вказав на те, що понад вісім мільйонів людей виїхали з країни, мільйони — на окупованих територіях і ще майже мільйон у війську.

На запитання, чи балотуватиметься він на другий термін, Зеленський відповів, що це залежатиме від того, як завершиться війна, чого хотітиме народ, а також від його родини. За словами президента, зараз він про це не замислюється.

Що відомо про Лекса Фрідмана

Лекс Фрідман — американський подкастер та викладач в Массачусетському технологічному інституті. Його родина родом із Києва та Харкова. Гостями його інтерв'ю зокрема були президент Аргентини Мілей, Ілон Маск, Марк Цукерберг. Також до нього напередодні виборів приходив Трамп.

Фрідман домовився про подкаст з Зеленським на платформі X: подкастер запросив його до тригодинної розмови, зазначивши, що готовий приїхати задля цього до Києва. На що Зеленський відповів: "До зустрічі в Україні".

Топ дня
Вибір редакції