Перейти до основного змісту

Скільки українців вірять, що перемога Трампа на виборах наближає мир — опитування КМІС

Президент США Дональд Трамп (ліворуч) з очільником Росії Володимиром Путіним під час прес-конференції після їх зустрічі в президентському палаці в Гельсінкі, Фінляндія, 16 липня 2018 року. AP/Pablo Martinez Monsivais

Майже половина українців вважає, що перемога на американських президентських виборах Дональда Трампа наближає мир у війні Росії проти України. Водночас майже 14% впевнені, що мир стає більш віддаленим.

Про це свідчать результати опитування, яке упродовж 2-17 грудня 2024 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

"Майже половина – 45% – вважають, що перемога Дональда Трампа наближує мир. Утім, з них вважають, що мир стає значно ближчим – 15%, а решта 30% говорять, що мир стає лише трохи ближчим", — зазначають соціологи.

Водночас про те, що мир, навпаки, стає більш віддаленим, говорять 14% респондентів (про значне віддалення – 5%, про деяке – 9%). Решта 40% опитаних або вважають, що нічого не зміниться, або не змогли визначитися зі своєю думкою".

Крім цього соціологи також запитували, чи при Трампі Україна може розраховувати на справедливий мир.

Лише 7% опитаних переконані, що мир може бути повністю справедливий для України, водночас лише 11% мають думку, що мир буде повністю несправедливий.

"Більшість же українців перебувають між цими крайніми думками й питання більше в пропорції – чи буде більше виконання вимог України, чи, навпаки, більше виконання вимог Росії", – йдеться у повідомленні.

Загалом же 23% українців вважають, що при Трампі мир буде переважно або повністю справедливим для України. Ще 31% вважають, що мир буде переважно чи повністю несправедливим.

Також 29% вважають, що буде і виконання вимог України, і поступки Росії й важко сказати, чого саме буде більше. Решта 18% не змогли визначитися зі своєю думкою.

Як проводилось опитування

Упродовж 2-17 грудня 2024 року КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", до якого за власною ініціативою додав запитання про сприйняття перемоги Д. Трампа.

Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 985 респондентів.

Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% — для показників, близьких до 10%, 1,8% - для показників, близьких до 5%.

7 грудня президент Володимир Зеленський зустрічався з обраним президентом США Дональдом Трампом і главою Франції Емманюелем Макроном у Парижі, куди лідери прибули з нагоди відкриття відновленого після пожежі Нотр-Даму. За словами Зеленського, на зустрічі йшлося про справедливий мир і гарантії безпеки — “сильні гарантії безпеки для України”. Він додав, що вони домовилися продовжувати працювати.

Після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Парижі Трамп закликав Росію та Україну до негайних переговорів про мир, зазначивши, що обидві країни втратили сотні тисяч людей.

Що Трамп казав про закінчення війни в Україні

Трамп не раз казав, що зможе закінчити російсько-українську війну за 24 години, щойно зайде в Білий дім або навіть раніше.

Виступаючи в жовтні в Пенсильванії, він підкреслював, що у нього хороші стосунки з президентом Зеленським, і заявив, що покладе край війні ще до того, як його оберуть президентом: "Байден нічого не зробив щодо цього — він навіть не розмовляв з Путіним понад рік. Це війна, яка повинна закінчитися, і я збираюся її закінчити... Я збираюся спробувати закінчити цю війну як обраний президент".

На дебатах проти опонентки Камали Гарріс Трамп заявляв: "Я хочу, щоб війна припинилася, я хочу врятувати життя, Люди гинуть мільйонами, це набагато більші цифри, ніж вам говорять. Мільярди коштів витрачає Америка. Байден не має сили вимагати гроші у Європи — не даєте коштів, не маєте захисту".

А ще політик казав, що чинний президент США Джо Байден "гадки не має, як розмовляти з Путіним" і як припинити війну в Україні.

Однак Трамп ніколи не конкретизував, що саме зробить, щоб війна швидко закінчилася. Низка американських та європейських політиків побоюються, що перемога Трампа на президентських виборах може призвести до закінчення або зменшення американської допомоги Україні. Інші вважають, що Трамп спробує схилити Київ до переговорів із Росією на невигідних для себе умовах.

Вибори у США 2024 року

5 листопада у США відбулися вибори — президентські та до обох палат Конгресу. За посаду президента змагалися колишній президент, республіканець Дональд Трамп та чинна віцепрезидентка, демократка Камала Гарріс. Як свідчить американська Національна мапа результатів виборів, Трамп набрав 312 голосів виборників. Гарріс визнала свою поразку й привітала Трампа з перемогою.

6 січня 2025 року члени Конгресу США зберуться для підрахунку голосів виборників – це і буде остаточним формальним кроком з затвердження переможця виборів. 20 січня року новообрані президент Дональд Трамп та віцепрезидент Джей Ді Венс приймуть присягу та вступлять у свої повноваження.

Топ дня
Вибір редакції