За останній рік стало менше тих, хто вважає, що українці потроху долають суперечності та рухаються до згуртованої політичної нації. Але ситуація краща, ніж до початку повномасштабної війни Росії проти України.
Про це свідчать результати опитування, яке упродовж 2-17 грудня 2024 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).
"За останній рік дійсно стало менше тих, хто вважає, що українці потроху долають суперечності та рухаються до згуртованої політичної нації – з 69% у грудні 2023 року до 53% у грудні 2024 року", — відзначають соціологи.
Натомість з 25% до 33% стало більше тих, хто вважає, що суперечності лише поглиблюються та українці йдуть до розколу (і також з 6% до 14% стало більше тих, хто має невизначені думки з цього питання).
Водночас соціологи зазначають, що при аналізі результатів крім динаміки потрібно також фокусуватися на фактичних поточних показниках.
"В умовах складних і серйозних викликів (які психологічно ламають багатьох) ми все одно маємо близько половини українців (53%), які вірять в рух до єдності, а частка тих, хто вірить у рух до розколу, хоч і є тривожно значною, але поступається умовним оптимістам", — йдеться в повідомленні.
У КМІС наголосили, що нинішні оцінки єднання в суспільстві значно кращі, ніж були у 2020 році, коли ще не було повномасштабного вторгнення Росії.
Як проводилось опитування
Упродовж 2-17 грудня 2024 року КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус", до якого за власною ініціативою додав запитання про рівень оптимістичних/песимістичних настроїв щодо майбутнього України і єдності українців. Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 985 респондентів.
Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% — для показників, близьких до 10%, 1,8% — для показників, близьких до 5%.