"Центр управління громадською безпекою" при Міністерстві внутрішніх справ Грузії закупив 30 одиниць камер відеоспостереження, які здатні розпізнавати обличчя, а також автівки.
Про це повідомляє грузинська служба "Радіо Свобода".
Зазначається, що вони закуплені у китайської компанії компанією Dahua за "спрощеним контрактом", вартість якого склала 85 тисяч ларі (майже $30 тисяч). Йдеться різні моделі відеокамер: повні комплекти та додаткові мережеві розподільники.
Згідно з характеристиками на вебсайті Dahua, ці камери можуть:
- розпізнавати обличчя та тіло людини, а також емоції за виразом обличчя "гнів, нудьга, ненависть, переляк, здивування, спокій, радість, розгубленість";
- визначити, чи носить людина маску;
- визначити стать та вік людини;
- завантажувати фотографії обличчя з високою роздільною здатністю та покращувати їх якість;
- розпізнавати транспортні засоби;
Очільник "Центру управління громадською безпекою" Георгій Арсошвілі пояснив голові Держзакупівель Левану Размадзе, що у період з 28 листопада по 4 грудня під час акцій протесту "пошкодили 115 відеокамер, встановлених на проспекті Руставелі та прилеглій території" й для "боротьби зі злочинністю" та "підвищення громадської безпеки" якнайшвидше знадобилися нові. Він також заявив, що "тип установки для нових відеокамер повинен бути потенційно важкодоступним".
Як пише видання, раніше троє співробітників Центру передали протокол, згідно з яким з 28 листопада по 4 грудня було пошкоджено 85 відеокамер, з них 81 статична та 4 керовані камери марки Dahua. Крім цього, 30 камер на місці співробітники взагалі не виявили. Також вони вказують, що відсутність відеокамер на окремих локаціях "негативно вплинула на безпеку протестів".
За даними МВС Грузії, за останні 15 днів поліція затримала двох людей за пошкодження камер біля будівлі грузинського парламенту на Шота Руставелі.
13 грудня парламент Грузії ухвалив закон, який забороняє протестувальникам закривати обличчя масками, застосовувати піротехніку, лазери та будь-які засоби із різким випромінюванням. У разі використання заборонених предметів учасника мітингу буде оштрафовано на 2000 ларі (близько $713).
8 грудня прийняття цього закону анонсував прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе й стверджував, що подібні заборони закони діють у низці країн Євросоюзу.
Чому розпочались протести у Грузії
28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.
Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії правлячої партії "Грузинська мрія", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулися 26 жовтня.
Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.
Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.
Четверта ніч протестів у Тбілісі з 1 на 2 грудня: протестувальники продовжували активно використовували піротехніку, а поліція — сльозогінний газ. Ніч закінчилася розгоном мітингувальників на проспекті Руставелі і новими арештами. Відомо про затримання одного з лідерів опозиційної "Коаліції змін" Зураба Джапарідзе і кількох журналістів.
Протестувальники провели у Тбілісі п’яту та шосту ніч у сутичках зі спецназом. Сьома протестна акція в ніч на 5 грудня у Тбілісі обійшлася без сутичок із поліцією та розгону демонстрантів.
У десяту ніч протестів у Тбілісі поліцейські вперше за дві доби знову почали розганяти мітингарів та використовувати проти них водомети. Повідомила кореспондентка Суспільного. Правоохоронці застосовували проти натовпу сльозогінний газ та водомети. Протести у Грузії тривають 16 день поспіль.