Перейти до основного змісту

Шоста ніч протестів у Грузії: силовики продовжили затримання на вулицях Тбілісі

Протестувальники стріляють петардами вбік поліції під час загальнонаціональних протестів проти рішення уряду відкласти переговори про членство в ЄС у Тбілісі достроково 2 грудня 2024 року. Getty Images/GIORGI ARJEVANIDZE/AFP

У Грузії у ніч на середу, 4 грудня, продовжилися зіткнення між демонстрантами і спецназом поліції в Тбілісі. Протести проти правлячої "Грузинської мрії" спровоковані заявою влади про припинення процесу євроінтеграції до 2028 року.

Про те, як минула шоста ніч протестів, інформують ВВС, а також "Эхо Кавказа"та канал "NEWSGEORGIA".

За даними ВВС, станом на ранок спецназ, який стояв приблизно за двісті метрів біля парламенту, просунувся далі проспектом Руставелі, застосовуючи водомети. Кордон спецпризначенців також стояв на шляху до площі Республіки.

Демонстранти залишили проспект, але продовжують ходу. Раніше спецназ витіснив демонстрантів із площі біля парламенту, застосовуючи спецзасоби, але зупинився приблизно за двісті метрів від площі біля парламенту.

Більша частина демонстрантів залишалася на проспекті на великій відстані від кордону спецпризначенців.

Ближче до силовиків, у перших рядах були демонстранти в захисному спорядженні, які на стрілянину поліції капсулами з газом відповідали феєрверками та петардами.

Деякі з демонстрантів намагалися нейтралізувати і загасити газові капсули. Вони знову встановили на проспекті барикади зі сміттєвих баків і розпалили багаття.

Як повідомляє канал "NEWSGEORGIA", протестна ніч завершилася в Тбілісі на початку сьомої ранку за місцевим часом. Найзатятіші групи протестувальників після кількох розгонів дісталися до проспекту Важа Пшавела, де пройшли маршем. Машини на проспекті сповільнювали хід, щоб підлаштуватися під ходу, коли ті, хто йшов, заспівали гімн.

Перед тим о п'ятій ранку протестний мітинг почався біля мерії Тбілісі, в районі Сабуртало. Сюди дійшли учасники акції, яких витіснив спецназ із проспекту Руставелі. До них зрештою приєдналися залишки групи, яка йшла від спецназу набережною. Протестувальники в якийсь момент розбилися на невеликі групи і пробиралися дворами. Деяких пускали до себе в будинки місцеві жителі.

У районі площі Саарбрюкена і моста кримінальна поліція зупиняла перехожих.

До четвертої ранку сили МВС взяли під контроль проспект Руставелі в Тбілісі. Відбулися затримання в районі площі Республіки. Основна частина протестувальників після цього пішла в бік метро Руставелі. Проспектом контрольно пускали газ — вітру не було і він довго не розсіювався.

Кримінальна поліція була на всіх прилеглих вулицях, зазвичай вона “дочищає” — затримує після розгону кого встигнуть спіймати

Канал Tbilisi_life розповів про кілька ліній протестувальників, які утворилися за ці дні.

На першій лінії стоять протестувальники з піротехнікою. Друга лінія — це загін нейтралізаторів газових капсул, вони їх ловлять і кидають у відра з водою. Слідом стоїть основний багатотисячний натовп протестувальників. І четверта лінія — це “тилові служби” і зона відпочинку: тут годують, дають переодягнутися в сухий одяг, виступають музиканти, які підтримують протести.

Після другої лінії, в районі Оперного театру — постійний медпункт.

Ще є бічні та верхні вулиці біля парламенту, де періодично відбуваються сутички протестувальників зі спецназом.

МВС починає повну зачистку проспекту Руставелі зазвичай з четвертої до шостої ранку.

У соцмережах публікують відео використання нового "феєрверкомета". Мітингувальників закликають не підносити його близько до обличчя.

Чому розпочались протести у Грузії

28 листопада прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова з економічного погляду розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.

Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії "Грузинської мрії", зокрема, через ухвалення законів про "іноагентів" та обмежень прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулись у країні 26 жовтня.

Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.

Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.

Четверта ніч протестів у Тбілісі з 1 на 2 грудня: протестувальники продовжували активно використовували піротехніку, а поліція — сльозогінний газ. Ніч закінчилася розгоном мітингувальників на проспекті Руставелі і новими арештами. Відомо про затримання одного з лідерів опозиційної "Коаліції змін" Зураба Джапарідзе і кількох журналістів.

Протестувальники провели у Тбілісі і п’яту ніч у сутичках зі спецназом.

Топ дня

Вибір редакції