Держави-члени Євросоюзу вирішили скасувати перевірки осіб на внутрішніх сухопутних кордонах з Болгарією та Румунією та між ними з 1 січня 2025 року. Таким чином обидві країни повністю увійдуть до Шенгенської зони.
Про це повідомляє "Радіо Свобода", посилаючись на заяву Шандора Пінтера, міністра внутрішніх справ Угорщини, яка головує в Раді ЄС.
"Це історичний момент, коли Болгарія та Румунія нарешті стануть повноправними членами Шенгенської зони. Скасування перевірок осіб на внутрішніх сухопутних кордонах з цими країнами-членами та між ними було головним пріоритетом угорського головування. Сьогодні ми зробили це реальністю. Цей крок піде на користь не лише громадянам Болгарії та Румунії, але і ЄС в цілому", — сказав міністр.
Наприкінці березня 2024 року Румунія та Болгарія частково приєдналися до безвізової Шенгенської зони Європи.
Австрія з 2022 року блокувала повний вступ Румунії та Болгарії до Шенгенської зони через побоювання з приводу нелегальної міграції. Як повідомляло агентство Reuters, 9 грудня Відень зняв вето на розширення Шенгенської зони щодо Болгарії та Румунії.
Що відомо про вступ до Шенгенської зони для Румунії та Болгарії
Єврокомісія вперше підтвердила, що і Болгарія, і Румунія були готові стати частиною Шенгенської зони без внутрішнього прикордонного контролю у 2011 році. Відтоді Болгарія та Румунія продовжували демонструвати, що вони виконують умови, щоб стати членами Шенгенської угоди.
Це було підтверджено трьома місіями зі встановлення фактів на зовнішніх кордонах Болгарії та Румунії у 2022 та 2023 роках. Комісія також запустила пілотні проєкти з Румунією та Болгарією в березні 2023 року для посилення управління зовнішніми кордонами.
Що таке Шенгенська зона
Шенгенська зона охоплює 27 європейських держав, що приєдналися до однойменної угоди, підписаної в селі Шенген (Люксембург) в 1985 році. Шенгенська зона має прикордонний контроль на зовнішньому кордоні — при в'їзді та виїзді із зони, але без прикордонного контролю на внутрішніх кордонах держав, що входять у цю зону.
Шенгенська зона займає понад 4 мільйони квадратних кілометрів з населенням майже 420 мільйонів людей. З Румунією та Болгарією Шенгенська зона збільшиться до 4,5 мільйонів квадратних кілометрів із населенням 450 мільйонів.
Шенгенську зону створили окремо від Європейських співтовариств, коли не вдалося досягти консенсусу між усіма державами-членами ЄС щодо скасування прикордонного контролю.