Глава європейської дипломатії Кая Каллас заявила, що мільярди російських державних коштів, заморожених у Євросоюзі, слід направити на допомогу Україні.
Про це вона сказала в інтерв'ю The Guardian.
Серед іншого Каллас зазначила, що Україна має законне право вимагати компенсацію і що російські активи, які перебувають у ЄС, є "інструментом тиску на Росію".
Видання вказує, що ЄС уже почав вилучати прибуток від російських активів, але утримався від конфіскації всієї суми (210 млрд євро заморожених на території блоку) через сумніви щодо законності такого кроку.
Тож очільниця дипломатії ЄС зазначила, що, попри "делікатність цього питання, одного разу ми цього досягнемо".
Каллас припустила, що російські кошти допоможуть сплатити рахунок за "всю шкоду, яку Росія завдала Україні".
"Краще мати маленьку пташку в руці, ніж більшу птицю на даху. Так що у нас є маленька пташка в руці (йдеться про заморожені активи — ред.), і це інструмент, щоб також чинити тиск на Росію", — сказала вона.
Крім цього вона заявила, що Європі необхідно збільшити допомогу Україні, якщо США припинять фінансування й додала, що фінансова підтримка України "не є благодійністю", а відповідає інтересам ЄС та США.
"Якщо вони (США — ред.) скоротять допомогу, то нам потрібно буде продовжувати підтримувати Україну, тому що я турбуюся про те, що станеться, якщо переможе Росія. Я думаю, у нас буде більше воєн, масштабніших воєн", — пояснила Каллас.
Що відомо про заморожені російські активи
З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.
У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.
У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.
8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.