Перейти до основного змісту

"Троянда в пустелі", яка контролювала економіку країни — що відомо про Асму Асад, дружину експрезидента Сирії

Перша леді Асма Асад (в центрі) слухає свого чоловіка, президента Башара Асада, який розмовляє зі ЗМІ після голосування на виборчій дільниці під час президентських виборів у місті Дума неподалік Дамаска, Сирія, середа, 26 травня 2021 року. AP/Hassan Ammar

Башар Асад з родиною втік до Москви де їм надали притулок. Його дружина — Асма Асад — підтримувала чоловіка всі роки його правління, намагалася зробити йому імідж прогресивного політика, працювала неофіційною дипломаткою, потрапляла на сторінки модних видань та керувала великою частиною економіки Сирії. Що про неї відомо — розповідає Суспільне.

Хто така Асма Асад

Вона народилася у 1975-му в Лондоні. Батьки — Фаваз Акхрас, кардіолог приватної лікарні та Сахар Архаз, сирійська дипломатка.

У британському житті Асма називала себе Еммою і, як розповідав друг сім’ї для видання Economist, ніби не хотіла мати нічого спільного із Сирією. Також вона погано знала арабську. Навчалася у приватній школі, працювала інвестиційною банкіркою, зокрема, у Deutsche Bank і JPMorgan.

У 1990-х познайомилася в Лондоні з майбутнім чоловіком — Башаром Асадом, який тоді був студентом. Вони одружилися у 2000-му, коли Асад, після смерті батька, став президентом Сирії.

У перші роки спільного життя родина Асада навіть не називала Асму першою леді, а дехто вважав, що Башар мусить через цей шлюб взагалі зректися президентства. Все через те, що Асма була мусульманкою-суніткою, а не алавіткою, як родина Асадів. Асмі говорили, що її основне завдання — народжувати спадкоємців (їх у подружжя троє).

Перші роки першої леді

Врешті основним завданням Асми Асад в перші роки президентства Башара стала реклама чоловіка. Він обійняв посаду, почавши із закликів до реформ та відкритості Сирії до світу, виглядав прогресивним політиком, звільняв політвʼязнів та скасовував цензуру у ЗМІ, проте не вмів про все це яскраво та впевнено розповідати. За нього це робила Асма.

Над її іміджем працювало міжнародне агенство Bell Pottinger (яке у свій час займалося іміджем, наприклад, Олександра Лукашенка та консультувало Маргарет Тетчер під час декількох її виборчих кампаній). На думку агенства Асма мала виглядати "вишуканою" жінкою, що переймається культурою та благодійністю. У статусі неофіційної дипломатки вона презентувала Сирію на різних міжнародних майданчиках та приймала зіркових гостей, як, наприклад, Анжеліну Джолі та Бреда Пітта, які у статусі послів доброї волі ООН у 2007-му відвідали Сирію.

"Троянда в пустелі" — так називалася стаття про неї в американському Vogue. Вона вийшла у 2011-му, у розпал "арабської весни", коли урядові сирійські війська почали воювати з опозицією та тими сирійцями, що вимагали демократичних змін в країні — за десять років правління Асада вже про реформи та відкритість не йшлося, Сирія, як і за його батька, Хафеза Асада, скотилася в диктатуру.

Асму закликали вплинути на президента, аби той зупинив війну, але та підтримала Асада.

Бізнес Асми Асад

У 2023-му видання Financial Times зробило розслідування про бізнеси родини Асадів. Якщо коротко: майже всю економіку країни, що ще якось функціонувала через війну, члени президентської сімʼї поділили між собою. Одна тільки Асма Асад так чи інакше контролювала та володіла декількома її секторами — від медіа до ринку нерухомості та банків. "Асади керують Сирією як сімейним бізнесом", — йшлося в матеріалі.

Також Асма Асад очолювала так звану економічну раду країни. Вона визначала доступ до ресурсів, зокрема субсидії на продукти та паливо. Дослідницька служба Etana стверджує, що в Сирії було неможливо розвивати бізнес, не співпрацюючи з подружжям Асадів. На них працювали спеціальні служби, що постійно шукали приводи знімати великі штрафи з бізнесменів.

Чим саме володіла Асма Асад

По-перше, Сирійським фондом розвитку. Цю організацію створили у середині 2000-х аби займатися залученням та розподілом гуманітарної допомоги для країни. Мережа фонду включає 14 компаній (зокрема університет) і програм — мікрофінансову ініціативу, програму культурної спадщини тощо.

Цей фонд став майже монополістом в гуманітарній сфері. Вся допомога, яку надсилали в Сирію, проходила або через нього, або через ще одну благодійну організацію — Сирійський арабський червоний півмісяць.

Сирійський фонд розвитку не раз звинувачували у корупції. В розслідуванні Financial Times його називають ключовою організацією, що дозволяла збагачуватися родині Асадів. Гроші та допомогу з нього, начебто Асма Асад розподіляла переважно серед лояльних військових та сирійців, що підтримували режим Асада. Навіть, під час глобальних стихійних лих, як-от землетрус в лютому 2023-го, який стався у Сирії та Туреччині, через який загинули десятки тисяч людей.

Ще два великі бізнеси, якими через довірених осіб, або особисто володіла Асма — мережа магазинів техніки Emmatel (названа на честь Емми — "британського" імʼя Асми Асад) та телекомунікаційна компанія Syriatel. Останню родина Асадів відібрала у двоюрідного брата Башара — Рамі Махлуфа, як і решту його бізнесів.

Також Асма Асад була залучена у торгівлю нерухомістю, зброєю й нафтою, в тому числі з організаціями на кшталт "Ісламської держави". А ще — вимаганням грошей у сирійських бізнесменів. Наприклад, у 2019 році їх зібрали в одному з готелів Дамаска та наказали внести певні (мільйонні) суми на рахунки центрального банку країни аби стабілізувати курс ліри (на 2023 рік ліра втратила 95% вартості відносно долара США).

У 2020-му США називали Асму "однією з найвідоміших військових спекулянтів" у Сирії та разом з ЄС наклали на неї санкції. Майкл Помпео — колишній держсекретар Сполучених Штатів при президенті Дональді Трампі, тоді заявив, що вона “найбезсовіснішим чином” наживається на війні в Сирії.

Топ дня

Вибір редакції