Перейти до основного змісту

"Ейфорія, що затьмарена відчуттям можливого насильства" — хто такі "Хайят Тахрір аш-Шам", які повалили режим Асада

Фотографія Башара Асада лежить на землі, а сирійський повстанець стоїть поруч, усередині президентського палацу в Дамаску 8 грудня 2024 року. AP/Omar Sanadiki

8 грудня обʼєднана сирійська опозиція увійшла у столицю країни — Дамаск, та заявила про повалення режиму Башара Асада. До цього повстанці два тижні вибивали урядові війська з ключових міст — Алеппо, Хами, Хомса, Даруу. Їхньою основною силою є "Хайят Тахрір аш-Шам". Що це за угруповання, звідки воно взялося та які в нього цілі — розповідає Суспільне.

Звідки взявся "Хайят Тахрір аш-Шам"

Саме під назвою "Хаят Тахрір аш-Шам" угруповання зʼявилося у 2017 році. Проте його групи так чи інакше брали участь у війні в Сирії з 2011-го на боці опозиційних Башару Асаду сил.

В релігійному сенсі угруповання стало обʼєднанням салафітів (один з консервативних рухів в ісламі, який, зокрема, виступає за джихад та проти світських елементів в релігії).

Кістяк "Хаят Тахрір аш-Шам" склався з бійців угруповання "Джабхат ан-Нусра". Воно було повʼязане з "Аль-Каїдою" (міжнародна терористична організація — ред), а у його формуванні брав участь й лідер "Ісламської держави" Абу Бакр аль-Багдаді.

Який зараз статус у "Хаят Тахрір аш-Шам"

Декілька років тому очільник "Хаят Тахрір аш-Шам" Абу Мохаммед аль-Джулані оголосив, що розриває звʼязки з "Аль-Каїдою". "Він має історію еволюції від жорсткого джихадиста до більш поміркованого ісламіста, який прагне повалити правління Башара аль-Асада", — розповів у коментарі Суспільному Павел Войцік, дослідник тероризму у Центральній та Південно-Східній Азії.

Зараз "Хаят Тахрір аш-Шам" позиціонує себе як організація, незалежна від "Аль-Каїди", однак, наприклад, США та ООН так не вважають. Проте, 8 грудня, після повалення режиму Асада президент США Джо Байден заявив, що США будуть співпрацювати з опозицією в межах процедури з переходу влади в Сирії.

Проти кого та за що воює "Хайят Тахрір аш-Шам"

"Хаят Тахрір аш-Шам" прагне єдності між джихадистськими групами в Сирії та виступала проти будь-яких переговорів з режимом Асада. Серед відомих операцій угруповання (окрім повалення режиму Асада) — зокрема, напад на штаб-квартиру воєнної розвідки урядових військ у місті Хомс у 2017-му та декілька боєзіткнень з російською ПВК "Вагнер", що допомагала армії Асада.

Назва "Хаят Тахрір аш-Шам" арабською перекладається як "Організація визволення Леванту". Левант — загальна назва територій декількох сучасних країн Близького Сходу, зокрема, Сирії та Лівану. Коли певна група говорить про Левант, пояснює італійська журналістка Франческа Боррі, що висвітлює війну в Сирії від самого її початку, це означає, що вона не визнає сучасних національних кордонів.

"Хайят Тахрір аш-Шам" має мало спільного з активістами, які закликали до демократії, справедливості та рівності в Дамаску й Алеппо (під час "арабської весни" у 2011-му — ред). Це ісламістський рух. Я б сказала, радше джихадистський. Бо ісламістський рух — це як, наприклад, у Єгипті: мусульманська країна, що прагне демократії", — говорить Франческа Боррі.

Як "Хайят Тахрір аш-Шам" буде керувати Сирією

Певні висновки можна робити по тому, як угруповання упродовж шести років керувало північно-західною сирійською провінцією Ідліб. З одно боку, намагалося відійти від асоціацій з "Аль-Каїдою" і позиціонувати себе як поміркованіший ісламський рух. З іншого боку, ООН документувало їхнє зловживання владою на контрольованих повстанцями територіях Сирії.

"Аналітики, які вивчали це угруповання, схоже, вірять, що воно трансформувалося з джихадистської групи в націоналістичний рух. Це схоже на зміни "Талібану" в Афганістані. Таліби також борються з терористичними загонами, зокрема з ІДІЛ, в обмін на те, що міжнародна спільнота визнає їхню владу", — каже Франческа Боррі.

Після втечі Асада зі столиці, "Хайят Тахрір аш-Шам" погодилися, що головні державні інституції до початку офіційної передачі влади залишаться під контролем Мухаммада Газі аль-Джалалі — премʼєр-міністра Сирії, що лишився в країні. Лідер угруповання Абу Мохаммед аль-Джулані, заявив, що доніс до аль-Джалалі важливість того, щоб в країні відбулися вибори.

Також повстанці запевнили Сполучені Штати, що не будуть співпрацювати з ІДІЛ.

Франческа Боррі зазначає, що зараз у Сирії є певна ейфорія: "Ми не бачимо, що люди масово тікають з країни, як свого часу світські афганці залишали свою країну після приходу до влади талібів. Та маємо зачекати, і побачити, як сирійці реагують на “Хаят Тахрір аш-Шам".

Сирійський аналітик Малік аль-Абде зауважує, що "це почуття ейфорії та гордості затьмарене відчуттям можливого насильства".

Топ дня

Вибір редакції