У Румунії у Бухаресті та шести округах у суботу, 7 грудня, відбулися обшуки, пов’язані з підбурюванням до ненависті у соцмережах, використанням нацистське привітання, а також у справі про підкуп виборців, відмивання коштів та комп’ютерне шахрайство. Зокрема, обшуки відбулися у ймовірного спонсора передвиборчої кампанії ультраправого кандидата в президенти Келіна Джорджеску.
Про це повідомляє видання G4Media.
Так, 18 обшуків відбулися в екстремістів, які використовували нацистське привітання біля хреста Корнеліу Зелі Кодряну в Тинкебештах, а також у людей, які поширювали в соціальних мережах погрози та заклики до насильства після рішення Конституційного суду анулювати президентські вибори.
Правоохоронці також провели три обшуки в Брашові в рамках справ про підкуп виборців, відмивання грошей і комп'ютерне шахрайство.
“Обшуки пов'язані з можливою причетністю приватної особи до незаконного фінансування виборчої кампанії одного з кандидатів у президенти Румунії”, - повідомили правоохоронці.
За даними G4Media, обшуки провели у Богдана Пешкіра, відомого на платформі TikTok під ніком bogpr. Соціальна мережа офіційно підтвердила, що з 24 жовтня до 24 листопада він перерахував 381 тисяч євро акаунтам, які просувають Келіна Джорджеску.
Конституційний суд Румунії 6 грудня ухвалив рішення скасувати результати першого туру президентських виборів. Уряд має призначити нову дату президентських виборів. Весь виборчий процес мають запустити заново, починаючи з реєстрації та перевірки кандидатів.
Судді Конституційного суду ухвалили рішення після термінової зустрічі в п'ятницю, 6 грудня, для консультацій, оскільки суд отримав велику кількість нових запитів про скасування президентських виборів. У запитах цитувалися документи, розсекречені Вищою радою оборони країни, згідно з якими кампанія проросійського кандидата Келіна Джорджеску була результатом організованої маніпуляції з-за меж країни.
Що відомо про президентські вибори у Румунії
24 листопада у Румунії відбулися президентські вибори. На посаду лідера держави претендували 13 кандидатів. Чинний президент Клаус Йоганніс перебуває на посаді вже дві каденції, тож не міг брати участь у виборах.
У другий тур президентських виборів вийшли ультраправий політик Келін Джорджеску та ліберальна проєвропейська кандидатка Елена Ласконі, яка випередила чинного прем’єра Марчела Чолаку на 0.03 відсотка, що становить близько 2700 голосів виборців.
Раніше двоє з кандидатів, які вибули в першому турі, оскаржили підсумки виборів у Верховному суді Румунії. Вони вимагали скасувати результати голосування на тій підставі, що Джорджеску нібито не відзвітував про джерела фінансування своєї передвиборчої кампанії.
Президент Румунії – глава держави та головнокомандувач збройних сил країни. Він обирається на 5 років і має значні повноваження у питаннях національної безпеки та зовнішньої політики.
Хто такий Келін Джорджеску
Як пише DW, 62-річний Джорджеску, інженер-аграрій за професією, формально безпартійний, у минулому входив до ультраправого націоналістичного "Альянсу за об'єднання румунів". Довгий час він практично не фігурував у соцопитуваннях, а перед виборами йому пророкували від чотирьох до семи відсотків. Напередодні голосування він став популярним завдяки відеороликам у TikTok, які широко поширилися в мережі.
"Ультраправий політик, православний фундаменталіст, який захоплювався Путіним так само, як і румунськими фашистами з "Руху легіонерів", який діяв у період між двома світовими війнами, та який скептично висловлювався щодо членства Румунії в НАТО, закликаючи переглянути політику з надання допомоги українцям", — характеризує Джорджеску DW.
Джорджеску не проводив справжньої виборчої кампанії, за ним немає жодної політичної партії чи організації, і про нього майже не повідомляли традиційні медіа.