Гірнича хартія та ядерна енергетика. Уряд схвалив вихід України з низки угод СНД

Прапори країн-учасниць СНД, фото: primeminister.kz

Кабінет міністрів ухвалив проєкт постанови про вихід України з низки міжнародних договорів, укладених у межах Співдружності Незалежних Держав.

Відповідне рішення затвердили під час чергового засідання уряду 16 грудня.

Зокрема, Україна вийшла з наступних договорів:

  • Гірнича хартія держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав (укладена 27 березня 1997 року).

Документ передбачає розвиток спільного ринку мінерально-сировинних ресурсів у межах спільного економічного простору держав-учасниць СНД та поновлення коопераційних зв’язків між підприємствами країн Співдружності.

  • Угода про координацію міждержавних відносин держав – учасниць СНД в галузі використання атомної енергії в мирних цілях (укладена 31 травня 2013 року).

Угода спрямована на уніфікацію національних норм і законів, які стосуються ядерної та радіаційної безпеки, сфери атомної енергетики, а також координацію роботи атомної галузі.

  • Угода про координацію міждержавних відносин в галузі електроенергетики (укладена 14 лютого 1992 року).

Угода передбачала створення Електроенергетичної ради, яка мала координувати міждержавні угоди країн-учасниць щодо взаємопостачання електричної енергії, організацію взаємодопомоги, координацію відповідних наукових розробок, а також погодження норм і правил у сфері енергетики

  • Угода про основні принципи співробітництва в галузі мирного використання атомної енергії (укладена 26 червня 1992 року).

Документ регулює торгівлю ядерними та неядерними матеріалами й устаткуванням, пов’язаним з атомною енергетикою.

  • Протокол про внесення змін до Угоди про основні принципи співробітництва в галузі мирного використання атомної енергії (укладена 31 травня 2013 року).

Документ вносив зміни до деяких положень попередньої угоди, а також передбачав її автоматичне щорічне продовження.

23 листопада президент Володимир Зеленський підписав закон щодо виходу України з Договору про узгоджену монопольну політику між державами — членами СНД. Рада ухвалила цей закон 5 листопада 2020 року.

Що відомо

  • У липні 2020 президент Володимир Зеленський підписав указ про вихід України з угоди про створення Ради керівників підрозділів фінансової розвідки держав — учасниць СНД.
  • У серпні 2020 року Україна припинила співпрацю прикордонних військ із країнами СНД. Чинний тоді представник уряду у парламенті Василь Мокан зазначив, що угоду було укладено з метою співробітництва прикордонних військ у науково-дослідній діяльності "на принципах рівності, прямих зв'язків і взаємної вигоди".
  • Однак учасники угоди не досягли мети, оскільки Україна брала участь у роботі ради командувачів прикордонними військами тільки у ролі спостерігача та не впливала на розробку та реалізацію рішень.
  • У вересні Україна вийшла ще з трьох угод, укладених у рамках Співдружності незалежних держав: угоди про співробітництво у галузі ветеринарії, угоди про співробітництво в галузі санітарної охорони територій та угоди про створення координаційної ради з карантину рослин.