Дві бригади окремі механізовані бригади (ОМБр) ЗСУ — 53-я та 47-ма закликали повернутися на службу військовослужбовців, які самовільно залишили частини.
У 53-ій ОМБр наголосили, що для кожного військового, який раніше самовільно залишив частину, зараз "відкриті двері для повернення".
"Один проступок не визначає нас повністю. Ми підтримуємо тих, хто хоче виправити помилки минулого. Для кожного військовослужбовця, який раніше самовільно залишив частину, зараз відкриті двері для повернення. У нас одна країна, одна мета, і перемогти ми зможемо тільки разом. Важливо, щоб кожен, хто готовий захищати нашу землю, міг приєднатися до спільної справи, незалежно від минулих рішень", — йдеться у повідомленні.
У 47-й бригаді також закликали військових повернутися і зазначили, що є різні причини СЗЧ.
"Хтось втомився та скучив за рідним, інші — не знайшли місця в своїй бригаді за тим фахом, який надали. Ми ж готові запропонувати тобі гідні умови з сучасним підходом. Наша ціль — надати можливість кожному бійцю повернутися в стрій та реалізувати себе", — йдеться у повідомленні.
У бригаді додали, що їхні рекрутери нададуть консультацію й супровід на всіх етапах повернення.
Відповідальність за СЗЧ та дезертирство в Україні
На сьогодні, в умовах воєнного стану, за самовільне залишення служби військовослужбовцем, передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років. Дезертирство карається позбавленням волі від 5 до 12 років.
20 серпня цього року Верховна рада України ухвалила в цілому закон про позбавлення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за самовільне залишення військової частини та дезертирство в окремих випадках:
- якщо це трапилося вперше,
- якщо військовий вирішив повернутися до війська на стадії судового розгляду,
- Якщо командир частини надав суду письмову згоду на повернення військового до служби.
Раніше директор ДБР Олексій Сухачов заявив агентству "Інтерфакс-Україна", що відомство орієнтоване на те, аби повертати на позиції бійців, які залишили місце служби, а не на збільшення щодо них кримінальних проваджень. Сухачов наголосив, що нині пріоритетними у цьому питанні є профілактичні заходи та роз'яснювальна робота.
Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, посилаючись на статистику Державної судової адміністрації, повідомив агентству, що протягом 2023 року за СЗЧ засудили 1 577 військових. З них 30 — жінок. Він додав, що це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців.