Від початку повномасштабної війни Росії проти України загинув 91 медійник, 12 з них – під час виконання професійної журналістської діяльності.
Такі дані станом на 24 жовтня 2024 року навели в Інституті масової інформації (ІМІ).
Загалом за два роки та вісім місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 664 злочини проти журналістів та медіа в Україні.
Зокрема за вересень – жовтень 2024 року ІМІ зафіксував 27 злочинів проти медіа та журналістів, які скоїла Росія. Це випадки вбивства, погрози, обстріли журналістів та редакцій медіа, кібератаки, а також юридичний тиск.
У вересні внаслідок російської агресії загинули двоє медійників:
- Станіслав Житницький – військовослужбовець, лінійний продюсер СТБ та Нового каналу.
- Вікторія Рощина – загинула в російському ув’язненні. Про її смерть стало відомо 10 жовтня 2024 року. Згідно з листом Міністерства оборони Росії, отриманим її родиною цього дня, Вікторія померла 19 вересня. Вона була в списках на обмін. Правоохоронці кваліфікували кримінальне провадження про зникнення Рощиної як воєнний злочин, поєднаний з умисним убивством.
Дві редакції медіа зазнали пошкоджень унаслідок російського обстрілу:
- "Суспільне Дніпро" – було пошкоджено двері головного входу, вибито вікна на другому поверсі основної будівлі та в колишньому будинку радіо. Ніхто з працівників філії не постраждав. На момент обстрілу в приміщенні перебувала одна людина: вона встигла сховатися в безпечне місце.
- "Голос Гуляйпілля" – газета, приміщення якої в Запоріжжі було пошкоджене під час атаки російською бомбою (КАБ), також постраждала компʼютерна техніка.
Журналісти під російськими обстрілами:
- Контузію отримав кореспондент "Донбас Реалії" (проєкт Радіо Свобода) Роман Пагулич, який разом з оператором Павлом Холодовим потрапив під російський обстріл на бахмутському напрямку на Донеччині. Вони фільмували роботу операторів FPV, коли російські військові вдарили ствольною артилерією по позиціях українських бійців. Роман Пагулич отримав контузію, уламки не зачепили Павла Холодова.
- Журналіст видання "Ґвара Медіа" Денис Клименко потрапив на Харківщині під російський обстріл під час роботи з бригадою “Хартія” біля села Липці. Ніхто не постраждав, і всі залишилися живі.
ФСБ РФ продовжила порушувати кримінальні справи щодо журналістів, які знімали сюжети в районі Суджі (Курська область РФ), вказавши причинами незаконний перетин кордону:
- кореспондентів австралійського ABC News Флетчера Янга та Кетрін Дісс;
- фрилансера з Румунії Мірчі Барбу, який співпрацює з румунським виданням HotNews;
- журналістки французького телеканалу France 24 Кетрін Норріс Трент;
- репортера швейцарського медіахолдингу СН Media Курта Пельди.
Також російські суди заочно ухвалювали рішення щодо іноземних та українських журналістів:
- заарештували журналістів італійського телеканалу RAI. Раніше РФ порушила щодо них кримінальні справи через репортажі із Суджі;
- українську журналістку Яніну Соколову засудили до восьми років позбавлення волі, визнавши винною в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі.
Крім цього низка національних і регіональних медіа та журналістів отримала 14 жовтня на електронні пошти ідентичні листи з повідомленням про замінування. Такі листи отримали, зокрема, й регіональні філії Суспільного.
В ІМІ також нагадали з російського полону до України 18 жовтня в межах 58-го обміну повернувся військовослужбовець, журналіст і правозахисник Максим Буткевич.