Перейти до основного змісту

Премію Сахарова "За свободу думки" отримали лідери демократичних сил Венесуели

Важливо
Лідери демократичних сил Марія Коріна Мачадо та Едмундо Гонсалес Уррутіа. Європарламент/Х

Премію Андрія Сахарова "За свободу думки" 2024 року отримали венесуельські опозиційні політики, лідери демократичних сил Марія Коріна Мачадо та Едмундо Гонсалес Уррутіа.

Про це повідомили у Європарламенті у четвер, 24 жовтня.

"Вітаємо Марію Коріну Мачадо та Едмундо Гонсалеса Уррутіа, лауреатів премії імені Андрія Сахарова "За свободу думки" 2024 року. Ця премія символізує визнання парламентом Мачадо як лідера демократичних сил Венесуели, а Гонсалеса — як обраного президента країни", — йдеться у дописі Європейського парламенту.

Марія Коріна Мачадо була обрана кандидатом у президенти від венесуельської опозиції від "Демократичної платформи єдності" у 2023 році, але пізніше була дискваліфікована контрольованою режимом Національною виборчою радою.

Едмундо Гонсалес Уррутія, дипломат і політик, який змінив її на посаді кандидата від "Демократичної платформи єдності", засудив нездатність венесуельського уряду оприлюднити офіційні результати президентських виборів і заперечив оголошену перемогу Ніколаса Мадуро. Політик покинув країну у вересні після того, як був виданий ордер на його арешт.

"Премія Сахарова за свободу думки 2024 року присуджується Марії Коріні Мачадо та обраному президенту Едмундо Гонсалесу Уррутія за їхню хоробру боротьбу за відновлення свободи та демократії у Венесуелі. У своєму прагненні до справедливого, вільного та мирного переходу влади вони безстрашно відстоювали цінності, які так дорогі мільйонам венесуельців та Європейському парламенту: справедливість, демократія та верховенство права", — заявила президентка Європарламенту Роберта Мецола.

Вона додала, що Європейський парламент підтримує народ Венесуели та Марію Коріну Мачадо та обраного президента Едмундо Гонсалеса Уррутію в їхній боротьбі за демократичне майбутнє своєї країни.

Президентські вибори у Венесуелі 2024 року

28 липня у Венесуелі відбулися вибори президента. Національна виборча комісія відразу після півночі 29 липня оголосила, що чинний президент Ніколас Мадуро переобраний на третій термін, набравши 51,2% голосів, а його опонент Едмундо Гонсалес — 44%. Лідерка опозиції Марія Коріна Мачадо заявила, що його опонент Гонсалес набрав 70% голосів, і що численні незалежні екзит-поли та швидкі підрахунки засвідчили його перемогу.

Після цього у столиці країни Каракасі спалахнули численні протестні акції, які на початку були мирними, але потім поліція почала розганяти мітингарів, застосовуючи сльозогінний газ і стріляти по них гумовими кулями. Демонстранти у відповідь почали кидали каміння та інші предмети у правоохоронців.

На акціях протесту загинули щонайменше 11 людей. Ніколас Мадуро заявив про затримання 2 тисяч протестувальників після виборів президента.

Уряди США, Перу, Аргентини, Уругваю та Еквадору визнали Гонсалеса переможцем голосування.

Уряд Венесуели вирішив відкликати весь дипломатичний персонал з Аргентини, Домініканської Республіки, Коста-Рики, Панами, Перу, Уругваю і Чилі та вимагає негайного виведення представників цих країн зі своєї території.

Згодом міністр закордонних справ Венесуели Іван Гіль заявив, що Каракас розриває дипломатичні відносини з Перу у відповідь на те, що Перу визнало опозиціонера Едмундо Гонсалеса обраним президентом Венесуели.

22 серпня Верховний суд Венесуели визнав Ніколаса Мадуро обраним президентом. Ратифікація результатів виборів дає Мадуро третій шестирічний термін на посаді лідера держави.

Топ дня

Вибір редакції