Лідер опозиції Венесуели Гонсалес виїхав до Іспанії через ордер на арешт

Опозиційний кандидат у президенти Едмундо Гонсалес очолює демонстрацію проти офіційних результатів виборів, які оголосили, що чинний президент Ніколас Мадуро переміг на виборах, Каракас, 30 липня 2024 року . AP/Cristian Hernandez

Опозиційний кандидат у президенти Венесуели Едмундо Гонсалес виїхав з країни через орден на арешт. Нині він прямує до Іспанії, яка погодилась надати йому політичний прихисток.

Про це повідомив міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес.

За його словами, Едмундо Гонсалес летить до Іспанії літаком Військово-повітряних сил країни.

"Уряд Іспанії відданий політичним правам і фізичній недоторканності всіх венесуельців", — зазначив очільник МЗС Іспанії.

3 вересня у Венесуелі видали ордер на арешт опозиціонера Едмундо Гонсалеса, який був головним суперником Ніколаса Мадуро на президентських виборах 28 липня. Про це повідомляло AP.

Венесуельський суддя видав ордер на арешт в рамках кримінального розслідування результатів липневих виборів, на яких, про свою перемогу, заявила як керівна партія, так і опозиційні сили.

Зазначається, що ордер видано за запитом венесуельського уряду, який звинувачує 75-річного Гонсалеса в низці злочинів, включно зі змовою, підробкою документів та узурпацією влади.

АР зазначає, що цей крок став черговою віхою репресій проти опозиції через місяць після того, як виборча комісія, лояльна до керівної партії, оголосила про переобрання Мадуро на третій президентський термін.

Гонсалес тричі не з’явився на виклики прокурорів для надання свідчень, востаннє — минулої п’ятниці. За даними AP, опозиційний лідер не з’являвся на публіці після виборів.

Раніше Гонсалес висловив сумніви щодо дій прокурорів, заявивши про порушення процесуальних гарантій, та звинуватив генпрокурора Тарека Вільяма Сааба у тому, що він діє як "політичний обвинувач", який виносять вироки заздалегідь. Він назвав генпрокурора давнім союзником Мадуро. Гонсалес також відхилив виклик на допит, стверджуючи, що не було чітко визначено умови його явки.

Президентські вибори у Венесуелі 2024 року

28 липня у Венесуелі відбулися вибори президента. Національна виборча комісія відразу після півночі 29 липня оголосила, що чинний президент Ніколас Мадуро переобраний на третій термін, набравши 51,2% голосів, а його опонент Едмундо Гонсалес — 44%. Лідерка опозиції Марія Коріна Мачадо заявила, що його опонент Гонсалес набрав 70% голосів, і що численні незалежні екзит-поли та швидкі підрахунки засвідчили його перемогу.

Після цього у столиці країни Каракасі спалахнули численні протестні акції, які на початку були мирними, але потім поліція почала розганяти мітингарів, застосовуючи сльозогінний газ і стріляти по них гумовими кулями. Демонстранти у відповідь почали кидали каміння та інші предмети у правоохоронців.

На акціях протесту загинули щонайменше 11 людей. Ніколас Мадуро заявив про затримання 2 тисяч протестувальників після виборів президента.

Уряди США, Перу, Аргентини, Уругваю та Еквадору визнали Гонсалеса переможцем голосування.

Уряд Венесуели вирішив відкликати весь дипломатичний персонал з Аргентини, Домініканської Республіки, Коста-Рики, Панами, Перу, Уругваю і Чилі та вимагає негайного виведення представників цих країн зі своєї території.

Згодом міністр закордонних справ Венесуели Іван Гіль заявив, що Каракас розриває дипломатичні відносини з Перу у відповідь на те, що Перу визнало опозиціонера Едмундо Гонсалеса обраним президентом Венесуели.

22 серпня Верховний суд Венесуели визнав Ніколаса Мадуро обраним президентом. Ратифікація результатів виборів дає Мадуро третій шестирічний термін на посаді лідера держави.