Ексміністр закордонних справ України Дмитро Кулеба дав перше інтерв'ю після відставки з Кабміну. Він дізнався про звільнення від прем'єр-міністра Шмигаля, сприйняв новину спокійно і нині планує використовувати досвід для того, щоб бути корисним Україні.
Про це він розповідає в розмові з журналісткою Раміною Есхакзай.
Все було доволі буденно. Ми пішли зі Світланою (Світлана Павелецька, партнерка Кулеби — ред.) у спортзал увечері, і щойно я перевдягнувся, зателефонував прем'єр-міністр [Денис Шмигаль]. Він попросив до нього під'їхати", — Дмитро Кулеба зазначив, що зрозумів причину виклику, повідомив Світлані. Потім відбулися розмови зі Шмигалем та президентом Володимиром Зеленським, а далі Кулеба повернувся додому, де написав заяву про звільнення.
"Для мене це було дуже спокійним моментом, тому що, по-перше, все має свій початок і все має свій кінець, я був міністром 4,5 року, гріх скаржитися. А, по-друге, я з першого дня роботи міністром чітко для себе сформулював правило, що посада міністра закордонних справ — це квота президента України, відповідно до Конституції. Тому в той день, коли він мене запросить і скаже, що бачить на цьому місці іншу людину або не бачить мене, я подякую за спільно проведений час і можливість бути корисним для своєї країни", — пояснив Кулеба свої думки після новини про відставку.
Він додав, що виріс у такій системі цінностей, коли нескінченне перебування при владі шкодить і людині, і тим, кому вона служить.
Світлана Павелецька розповіла Раміні, що переймалася, аби чоловік не впав у депресію, адже вона згадала подібні моменти в житті свого батька.
"Я вийшов з цієї історії спокійно, але я бачу, що найближчі до мене люди дуже сильно хвилюються за мене", — додав ексміністр.
Родина говорила з дітьми та батьками Кулеби. Батьки переймалися за звільнення сина.
"Жодних претензій до моєї роботи в процесі мого звільнення не було озвучено. І це не питання якихось проблем у зовнішній політиці — це очевидно для мене і, я думаю, для всіх людей, які професійно стежать за цією темою", — прокоментував Кулеба своє звільнення і додав, що з початком широкомасштабної війни 80% часу приділяв питанням зброї — військової допомоги від світових партнерів України.
"В моєму порядку денному це було питання номер один. Тому що це єдине, що було нам насправді потрібно для того, щоб стояти під цим ударом".
Експосадовець анонсував, що буде займатися справами, "які будуть корисними Україні, просто в іншому статусі — громадянина України, який має певний соціальний капітал і контакти у світі".
Нині Кулеба не перебуває в жодних відносинах з жодним органом державної влади.
Кулеба також сказав, що збирається розпродати на благодійному аукціоні речі, які назбиралися в нього за 4,5 роки служби на посаді міністра, які він привіз із різних країн. А кошти з аукціону передасть на потреби ЗСУ.
5 вересня Верховна рада підтримала відставку Дмитра Кулеби з посади міністра закордонних справ України, заяву він написав днем раніше. Новим главою МЗС став перший заступник міністра Андрій Сибіга. Після відставки Кулеба, імовірно, зосередиться на зміцненні відносин України з НАТО.
Чим запам’ятався Дмитро Кулеба та що кажуть про його звільнення українські депутати й експерти та міжнародні партнери — читайте в матеріалі Суспільного.