Лідер Кремля Володимир Путін не відвідає саміт G20 у Бразилії цього листопада. Він аргументував своє рішення тим, що не хоче "зривати" і "політизувати" захід. Водночас Путін додав, що було б легко обійти ордер на арешт від Міжнародного кримінального суду (МКС).
Як цитує російське державне агентство "ТАСС", Путін зробив відповідні заяви 18 жовтня на зустрічі зі ЗМІ країн БРІКСБРІКС (англ. BRICS) (від англ. Brazil, Russia, India, China, South Africa — Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР) — міждержавне об'єднання, геополітична група.
Бразилія — країна-учасниця Римського статуту і може заарештувати Путіна за виданим на нього ордером від МКС.
Лідер РФ заявив, що в Росії з Бразилією "дуже добрі, гарні відносини" і що не буде питань з ордером на арешт від МКС, якщо країни підпишуть двосторонню угоду
За словами Путіна, він не поїде на G20 у Бразилії цього року, "щоб не зривати саміт" і вважає "Групу двадцяти" "корисним форумом, якщо його не політизувати".
"Ми ж розуміємо, що відбувається навколо Росії, і я розумію. У мене з президентом Лулою прекрасні дружні стосунки. Ну що ж я спеціально туди приїду, щоб порушити нормальну роботу цього форуму? Навіть якщо виключити МКС, розмови будуть тільки про це. Ми фактично зірвемо роботу «двадцятки». Навіщо?" — сказав російський лідер.
Зустріч G20 відбудеться в Ріо-де-Жанейро 18-19 листопада. Раніше Reuters із посиланням на анонімних бразильських посадовців писало, що Бразилія надіслала Путіну стандартне запрошення на саміт, але жодних ознак участі політика на сьогодні нема.
Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив в інтерв'ю Reuters, що "важливо, щоб міжнародна спільнота була єдиною і притягнула Путіна до відповідальності".
"Я хотів би ще раз повторити, що бразильська влада як держава-учасниця Римського статуту зобов’язана заарештувати його, якщо він наважиться приїхати. Я щиро сподіваюся, що Бразилія заарештує його, підтвердивши свій статус демократії та правової держави", — каже генпрокурор.
На початку вересня Путін побував з офіційним візитом у Монголії. Країна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, проте не арештувала його. Представник уряду Монголії заявив Politico, що країна опинилася в скрутному становищі через свою енергетичну залежність, що ускладнило можливість арешту Путіна.
Що відомо про ордер на арешт Путіна
17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.
Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна "не матиме для Росії жодного значення", адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС. Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді Ель Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.