Понад 10 штатів США подали позови проти TikTok через залежність у дітей

Американський прапор і TikTok, Шанхай, Китай, 27 липня 2024 року. Getty Images/Costfoto

Округ Колумбія та 13 штатів США подали нові позови до суду проти соцмережі TikTok. Платформу звинувачують у викликанні залежності та впив на психічне здоров’я серед американських підлітків.

Про це повідомляє The New York Times.

Штати звинувачують TikTok у використанні програмного забезпечення, призначеного для того, щоб діти проводили якнайбільше часу на платформі, а також у спотворенні інформації про модерацію контенту.

Позови подали Іллінойс, Кентуккі, Луїзіана, Массачусетс, Міссісіпі, Нью-Джерсі, Північна Кароліна, Орегон, Південна Кароліна, Вермонт, Каліфорнія, Нью-Йорк та Вашингтон.

Федеральний позов проти компанії в серпні також стверджував, що TikTok дозволяв дітям створювати облікові записи, збирав інформацію про них і ускладнював їхнім батькам видалення облікових записів.

TikTok заявив, що він категорично не погоджується з претензіями в позовах і що він надав "надійні" гарантії для молодих користувачів. Речник компанії Алекс Хаурек додав, що TikTok намагався співпрацювати з генеральними прокурорами більше двох років і назвав позови "розчаровуючими".

Тим часом генпрокурори кажуть, що соцмережа ввела користувачів в оману щодо своїх так званих 60-хвилинних обмежень на екранний час для молоді та інших функцій, які обіцяють контролювати відео, які вони переглядають.

Співробітники TikTok визнали, що його алгоритм мав "ефект ігрового автомата" на молодих людей, згідно з заявою штату Небраски.

"Проблема з соціальними медіа полягає в тому, що батьки не отримують прямої інформації від TikTok. Немає прозорості щодо того, як захистити своїх дітей", — сказав генеральний прокурор округу Колумбія Брайан Швалб.

За його словами, компанію, ймовірно, чекають державні позови, навіть якщо ByteDance продасть її новому власнику

Ця дія схожа на серію судових позовів, які штати порушили проти Meta минулого року, звинувачуючи компанію в несправедливому підключенні підлітків і дітей до Instagram і Facebook, при цьому публічно применшуючи небезпеку сайтів.

Спроби заборонити TikTok в США

Колишній президент Дональд Трамп у 2020 році намагався заблокувати новим американським користувачам завантаження WeChat і TikTok. У червні 2021 року президент Джо Байден відкликав укази Трампа, які мали на меті заборонити завантаження, і доручив Міністерству торгівлі провести огляд проблем безпеки, пов'язаних із цими застосунками.

У 2022 році президент Джо Байден підписав закон, спрямований на запобігання доступу до TikTok та його використання на державних пристроях.

Монтана стала першим штатом у США, який спробував заборонити TikTok. У травні 2023 року губернатор підписав закон, який забороняє TikTok. А 22 травня компанія TikTok Inc. подала у відповідь позов, який має на меті зберегти застосунок доступним для жителів Монтани. Заборона мала набути чинності з 1 січня 2024 року, але суд її скасував.

У грудні 2022 року двопартійна група сенаторів також представила законопроєкти з пропозицією заблокувати усі соцмережі, пов'язані з Китаєм, Росією, Кубою, Іраном, Північною Кореєю та Венесуелою.

У грудні 2023 року дослідницький центр Pew Research Center опублікував опитування, яке показало, що підтримка заборони TikTok урядом США знижується. Опитування показало, що 38 % дорослих американців підтримують заборону TikTok станом на жовтень порівняно з 50 % у березні.