Перейти до основного змісту

Вірменія сподівається підписати мирну угоду з Азербайджаном впродовж місяця

Президент Вірменії Ваагн Хачатурян (по центру) напередодні Всесвітнього саміту щодо клімату в Дубаях, Об’єднані Арабські Емірати, 1 грудня, 2023 року. REUTERS/Thomas Mukoya

Вірменія сподівається підписати положення мирної угоди з Азербайджаном протягом наступних чотирьох тижнів. Попередньо, погодили 13 пунктів.

Про це заявив президент Вірменії Ваагн Хачатурян виступаючи в кулуарах Гамбурзької конференції зі сталого розвитку, якого цитує Reuters.

Дві країни вели мирні переговори протягом останнього року, відтоді як у вересні 2023 року Азербайджан провів там антитерористичну операцію (АТО) та повернув регіон Нагірний Карабах, який 30 років пробув під Вірменією. Тоді етнічне вірменське населення регіону втекло до Вірменії — а це щонайменше 50 тисяч людей.

Мирні переговори тривають, проте напружено, пише Reuters. Останніми тижнями обидві країни звинувачували одна одну у незацікавленості ​​в підписанні мирного договору.

У промові 4 жовтня президент Азербайджану Ільхам Алієв звинуватив Вірменію в нещирості щодо бажання завершити угоду та переозброєння для нових боїв. Він закликав Єреван "припинити ці небезпечні ігри". Президент Вірменії Ваагн Хачатурян сказав, що його країна сподівається, що Азербайджан підпише мирні угоди до конференції зі зміни клімату, яка відбудеться в Баку 11-22 листопада.

"Якби це були тільки ми, ми б підписали це прямо зараз, сьогодні", — заявив він.

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян у вересні 2024 року заявляв, що країна погодила з Азербайджаном 13 пунктів мирного договору, ще два пункти погоджено частково.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через регіон Нагірний Карабах розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок конфлікту, за різними даними, загинуло понад 30 000 людей. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами все ж досягнуте, його періодично порушували.

У вересні 2023 року Азербайджан оголосив "антитерористичну операцію" у Нагірному Карабасі, унаслідок чого повернув регіон під свій контроль. Тоді до Вірменії прибули понад 50 тисяч біженців з цього регіону.

28 січня 2024 року Вірменія запропонувала Азербайджану підписати пакт про ненапад, якщо процес укладання мирного договору буде довгим.

Єреван пропонує провести демаркацію кордонів за останніми радянськими картами 1975 року, але Баку проти, пояснюючи це тим, що в 1970-х історичні землі Азербайджану були передані Вірменії. Нині переговори тривають.

Топ дня

Вибір редакції