Україна отримає кошти від заморожених активів РФ найближчими місяцями — міністерка фінансів Канади

Міністерка фінансів Канади Христя Фріланд. AP

Міністерка фінансів Канади Христя Фріланд висловила впевненість у тому, що глобальний план з фінансування військових дій України коштом заморожених російських активів незабаром почне реалізовуватися.

Про це вона заявила в інтерв'ю подкасту "Power Play" на Politico.

"Я дуже впевнена, що Україна почне отримувати гроші в найближчі місяці. Наразі все, про що ми говоримо — це технічні моменти", — сказала Фріланд.

Як пише видання, після вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року іноземні партнери заморозили близько 280 мільярдів доларів російських активів у межах санкцій. Влітку цьогоріч країни "Групи семи" (G7), включаючи Канаду, США та Японію, узгодили план з використання прибутку від заморожених активів для надання Україні кредиту на 50 мільярдів доларів для підтримки військових дій.

Фріланд активно просувала цю ідею, використовуючи свої зв'язки з ключовими світовими політиками, такими як міністр фінансів США Джанет Єллен.

Наприкінці липня 2024-го єврокомісар з економіки Паоло Джентілоні заявляв, що G7, ймовірно, завершить рамкову угоду про надання Україні кредиту в розмірі 50 мільярдів євро у жовтня цього року.

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 280 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.

У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.

8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.