У Міністерстві фінансів України розповіли, що фінансування соціальної сфери є пріоритетом у проєкті бюджету на 2025 рік. Тому пенсії та соцвиплати будуть і надалі виплачуватись.
Про це міністр фінансів Сергій Марченко заявив на брифінгу в Media Center Ukraine.
"У нас немає підтав вважати, що соціальна сфера не буде профінансована, бо це пріоритет. Ця частка достатня, щоб забезпечити всі потреби соціально незахищеної категорії. Це пріоритетні видатки у бюджеті", — сказав Марченко.
Він наголосив, що скорочення соціального бюджету не передбачається. Скорочується єдина стаття — трансфер пенсійного фонду з державного бюджету.
"Трансфер пенсійного фонду — це балансуючий елемент. Вважаємо, що доходи від ЄСВ, власні доходи пенсійного фонду, будуть достатніми для того, щоб забезпечити виконання взятих пенсійних зобов’язань", — заявив Марченко.
За його словами, в першу чергу видатки бюджету-2025 будуть спрямовані на забезпечення оборони України. На це в бюджеті закладають 2,33 трильйона гривень або більш як 26% внутрішнього валового продукту (ВВП) країни.
"Це на 530 мільярдів більше ніж цього року", — додав міністр фінансів.
У Мінфіні очікують зростання ВВП до 2,7%. Інфляція у 2025 році очікується на рівні 9,5%. Середньомісячна заробітна плата прогнозується на рівні понад 24 тисяч гривень.
"На даному етапі це (рівень зарплати та прожиткового мінімуму — ред.) також було домовлено з нашими ключовими партнерами. У нас немає змоги підвищувати соціальні стандарти. Цьогоріч ми мали таку змогу, тож ми підвищили мінімальну заробітну плату на 19%, до 8 тисяч гривень. Вважаємо за можливе зберегти цей розмір на весь рік", — зазначив Марченко.
За його словами, імпорт у 2025 році буде зростати меншими темпами ніж експорт, що дозволить покращити сферу торговельного балансу.
Марченко розповів, що основне джерело надходжень в держбюджет 2025 року — це зовнішнє фінансування.
"38,4 мільярда доларів — це потреба у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік. Це ця потреба, яку ми будемо перекривати працюючи з нашими партнерами: ЄС, США, Японія, співробітництво з МВФ, Великобританія та інші країни G7. Це найбільш важливий напрямок — забезпечити ритмічне та повноцінне фінансування з боку наших партнерів", — сказав Марченко.
Крім цього країна робитиме запозичення і на внутрішньому ринку, ці кошти використають, зокрема для перекриття військових видатків, для фінансування "касових розривів" та фінансування інших податків, якщо не вистачить коштів, отриманих через податки.
"Те, що ми зараз включили 38,4 мільярда доларів як джерела фінансування бюджету, дають підстави нам вважати, що у разі виконання всіх зобов’язань і умов, достатньо реалістичним показником. З погляду Ukraine Facility, вже є план, що потрібно робити. З погляду МВФ є план, є розуміння, що треба робити. Залишається питання стосовно 50 мільярдів відсотків заморожених активів, які ми плануємо отримати від партнерів до кінця цього року", — наголосив Марченко.
Бюджет 2025 року передбачає спрямування видатків через публічні інвестиції, що, за словами міністра фінансів, дозволить Україні більшою мірою профінансувати капітальні інвестиції.
Оскільки через військові потреби та інші необхідні соціальні видатки, Україна має лише 25 мільярдів гривень в загальному фонді, які можна спрямувати на фінансування капітальних інвестицій. Хоча з урахуванням коштів, які дають партнери, з урахуванням надання гарантій, ресурс складає значно більше, а саме — 256 мільярдів гривень.
"Задача уряду була сформувати єдиний пакет пріоритетних проєктів, де уряд ідентифікує ті проєкти, які можливо профінансувати коштом різних джерел. Передбачається створення цілісної екосистеми. Вона передбачає скринінг кожного з проєктів і проєктних пропозицій, щоб презентувати як членам уряду визначити пріоритети, так і нашим партнерам, щоб вони потім могли дофінансувати саме проєкти, які є пріоритетом уряду", — пояснив Марченко.
Мінфін очікує в 2025 році скорочення державного боргу зі 105% до 97%, що становить 8,2 трильйона гривень.
"Оскільки ми є в програмі з МВФ, задача — створити умови, за яких є достатньо здоровими запозиченнями. Задача на наступні роки — це збалансувати наші внутрішні запозичення з можливостями їх обслуговувати й погашати. У нас зараз досить напружено. І до кінця року плануємо запозичення, і на 2025 рік. Це свідчить про те, що наші можливості вичерпні саме з урахуванням внутрішнього ринку", — наголосив Марченко.