Міністр фінансів Сергій Марченко закликав країни-члени "Групи семи" (G7) прискорити технічне вирішення питання щодо спрямування Україні близько 50 млрд доларів кредитів. Ці позики будуть обслуговуватися та погашатись коштом майбутніх прибутків від заморожених активів РФ.
Про це голова українського Мінфіну сказав під час онлайн зустрічі з міністрами фінансів, очільників центробанків країн G7, керівництва МВФ і Світового банку, Єврокомісії та ОЕСР.
Серед іншого Марченко наголосив, що оскільки війна в Україні продовжується — зберігаються значні фінансові потреби.
"Важливо знайти механізми як забезпечити Україну необхідними засобами вже з перших днів 2025 року. Саме тому нам потрібно пришвидшити розробку процедур використання прибутків від заморожених російських активів. 50 млрд доларів США дозволять забезпечити найнагальніші потреби України у 2025 році й посилити стійкість в умовах війни", — сказав міністр.
Він також поінформував, що з початку війни загалом зовнішнє фінансування складає 89,6 млрд доларів. У 2024 році до держбюджету України вже надійшло 16 млрд доларів міжнародної підтримки.
Партнери запевнили у спрямуванні необхідного обсягу зовнішньої допомоги у повному обсязі, тобто загалом 38 млрд доларів у 2024 році.
Крім цього, Марченко розповів, що у першому півріччі 2024 року митні та податкові доходи державного бюджету сягнули 20,7 млрд доларів (+10% до плану або +1,6 млрд доларів).
"Мінфін продовжує вживати заходи для нарощення внутрішнього потенціалу. Нещодавно уряд запропонував Верховній раді внести зміни до Податкового кодексу, які дозволять профінансувати додаткові військові видатки. У 2024 році необхідно мобілізувати додаткові 500,3 млрд грн для забезпечення критично важливих потреб", – сказав він.
13 червня лідери країни-членів G7 досягли політичного прогресу в питанні використання заморожених російських активів на користь України через механізм позики, для погашення якої можуть бути використані надприбутки від них.
Що відомо про заморожені російські активи
З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.
У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.
У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.
8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.