Іран, ймовірно, не поставив Росії мобільні пускові установки для балістичних ракет Fath-360 малого радіуса дії.
Про це пише агентство Reuters, посилаючись на трьох неназваних посадовців зі США та ЄС, а також кількох експертів.
За словами європейського дипломата, представника європейської розвідки та посадовця США, незрозуміло, чому Тегеран не поставив Москві пускові установки з разом з ракетами Fath-360. При цьому представник європейської розвідки, не уточнюючи подробиць, зазначив, що вони не очікують, що Іран їх все ж таки надасть Кремлю.
За словами двох експертів, з якими поспілкувалось агентство, пускові установки не були надіслані з кількох причин. Одна з них полягає в тому, що Росія може планувати модифікувати вантажівки для транспортування ракет, як це зробив Іран. Інша полягає в тому, що, затримуючи пускові установки, Іран відкриває простір для нових переговорів із західними державами щодо "послаблення напруженості".
Водночас експерт з Міжнародного інституту стратегічних досліджень з іранських ракет Фабіан Хінц сказав, що він не може підтвердити, що Тегеран затримав пускові установки.
За його словами, однією з причин, чому Іран не надіслав пускові установки, може бути те, що цивільні вантажівки, які Іран модифікував для запуску цих та інших ракет, недостатньо надійні, щоб працювати на пересічній місцевості під час зими в Україні.
Хінц додав, що Іран модифікує вантажівки, виготовлені компанією Mercedes та іншими, і перетворює їх на "легко замасковані пускові ракетні установки". Це говорить про те, що Росія могла б модифікувати власні транспортні засоби військового класу.
Своєю чергою, Девід Олбрайт, колишній ядерний інспектор ООН, який очолює Інститут науки та міжнародної безпеки, також не зміг сказати, чи поставив Іран пускові установки.
"Можливо, вони (іранська влада — ред.) затримують пускові установки, щоб забезпечити трохи місця для цих переговорів. Можна собі уявити, що якби іранські ракети посипалися (на Україну — ред.), це було б засудження на Генеральній Асамблеї", — припустив він.
Але водночас Олбрайт скептично поставився до будь-якого прогресу, сказавши, що сумнівається, що Іран піде на "необхідні компроміси".
Що відомо про постачання іранських ракет в Росію у вересні 2024-го
Агентство Reuters повідомляло, що Тегеран вже міг передати Москві балістичні ракети. Представники Росії, ймовірно, ще у грудні 2023 року уклали в Тегерані угоду про закупівлю ракетних систем Fath-360 й інших балістичних ракетних систем.
5 серпня ексміністр оборони РФ, а нині секретар російської Ради безпеки Сергій Шойгу відвідав Іран і зустрівся з президентом і військовим командуванням країни.
Раніше стало відомо, що Сполучені Штати повідомили союзників, що Іран відправив балістичні ракети малої дальності до Росії. Про це повідомляє The Wall Street Journal з посиланням на джерела у розвідці. За словами європейських чиновників, Вашингтон нещодавно поінформував своїх союзників про дії Ірану.
За даними британського видання The Times, яке посилається на джерело в українській військовій розвідці, 4 вересня російський корабель доставив 200 балістичні ракети Fath-360 до невідомого порту в Каспійському морі.
Водночас 7 вересня Іран заперечив постачання балістичних ракет Росії. Відповідну заяву зробила іранська місія при ООН, писало агентство IRNА.
Але менше ніж за добу після цього заперечення член парламентського комітету з національної безпеки та зовнішньої політики Ірану Ахмад Бахшайеш Ардестані визнав, що Іран надає військову допомогу Росії.
9 вересня речник Євросоюзу Петер Стано заявив, що ЄС має дані від союзників про передання для РФ ракет від Ірану, і якщо це підтвердиться — проти Тегерана посилять санкції. Іранський військовий командувач Фазлоллах Нозарі заперечив постачання ракет Москві. Речник Путіна Дмитро Пєсков прокоментував, що росіяни співпрацюють з Іраном "у найчутливіших сферах".
10 вересня державний секретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що Росія вже отримала партії цих балістичних ракет і, ймовірно, застосує їх протягом "декількох тижнів в Україні".