У Венесуелі у суботу, 14 вересня, заарештували трьох американців, двох іспанців і громадянина Чехії після того, як венесуельські чиновники звинуватили їх у приїзді до південноамериканської країни для вбивства керівника країни Ніколаса Мадуро.
Про це пише АР.
Про арешти оголосив на державному телебаченні міністр внутрішніх справ Венесуели Діосдадо Кабелло. Політик заявив, що іноземні громадяни нібито були частиною “змови ЦРУ з метою повалення уряду Венесуели та вбивства кількох членів його керівництва”. У телевізійній програмі Кабелло показав зображення гвинтівок, які, за його словами, начебто були конфісковані у деяких з учасників передбачуваного плану.
Згідно з заявою міністра, серед арештованих американських громадян був представник військово-морського флоту, якого Кабелло ідентифікував як Вілберта Джозефа Кастаньеду Гомеса. Кабелло сказав, що Гомес був “морським котиком”, який служив в Афганістані, Іраку та Колумбії.
Як пише АР, посольство Іспанії у Венесуелі не відповіло на прохання прокоментувати арешти своїх громадян.
Державний департамент США ввечері в суботу підтвердив затримання військовослужбовця США і заявив, що йому відомо про “непідтверджені повідомлення про двох додаткових громадян США, затриманих у Венесуелі”.
“Будь-які заяви про причетність США до змови з повалення Мадуро є категоричною неправдою. Сполучені Штати продовжують підтримувати демократичне вирішення політичної кризи у Венесуелі”, — йдеться в заяві.
Оголошення про арешти відбулося лише через два дні після того, як Мінфін США запровадив санкції проти 16 союзників Мадуро, яких уряд США звинуватив у перешкоджанні голосуванню під час спірних президентських виборів у Венесуелі 28 липня та в порушенні прав людини.
Раніше цього тижня парламент Іспанії визнав кандидата від опозиції Едмундо Гонсалеса переможцем виборів, що викликало гнів союзників Мадуро, які закликали уряд Венесуели припинити комерційні та дипломатичні відносини з Іспанією.
Напруга між урядом Венесуели та США також зросла після виборів, результати яких викликали протести у Венесуелі, під час яких сотні активістів опозиції були заарештовані.
Раніше адміністрація Мадуро використовувала американців, ув'язнених у Венесуелі, щоб отримати поступки від уряду США. За угодою, укладеною минулого року з адміністрацією Байдена, Мадуро звільнив 10 американців і втікача, який розшукував уряд США, щоб домогтися президентського помилування Алекса Сааба, близького соратника Мадуро, якого утримували у Флориді за звинуваченнями у відмиванні грошей. За словами американських прокурорів, Сааб також допоміг Мадуро уникнути санкцій Мінфіну США через складну мережу підставних компаній.
Президентські вибори у Венесуелі 2024 року
28 липня у Венесуелі відбулися вибори президента. Національна виборча комісія відразу після півночі 29 липня оголосила, що чинний президент Ніколас Мадуро переобраний на третій термін, набравши 51,2% голосів, а його опонент Едмундо Гонсалес — 44%. Лідерка опозиції Марія Коріна Мачадо заявила, що його опонент Гонсалес набрав 70% голосів, і що численні незалежні екзит-поли та швидкі підрахунки засвідчили його перемогу.
Після цього у столиці країни Каракасі спалахнули численні протестні акції, які на початку були мирними, але потім поліція почала розганяти мітингарів, застосовуючи сльозогінний газ і стріляти по них гумовими кулями. Демонстранти у відповідь почали кидали каміння та інші предмети у правоохоронців.
На акціях протесту загинули щонайменше 11 людей. Ніколас Мадуро заявив про затримання 2 тисяч протестувальників після виборів президента.
Уряди США, Перу, Аргентини, Уругваю та Еквадору визнали Гонсалеса переможцем голосування.
Уряд Венесуели вирішив відкликати весь дипломатичний персонал з Аргентини, Домініканської Республіки, Коста-Рики, Панами, Перу, Уругваю і Чилі та вимагає негайного виведення представників цих країн зі своєї території.
Згодом міністр закордонних справ Венесуели Іван Гіль заявив, що Каракас розриває дипломатичні відносини з Перу у відповідь на те, що Перу визнало опозиціонера Едмундо Гонсалеса обраним президентом Венесуели.
22 серпня Верховний суд Венесуели визнав Ніколаса Мадуро обраним президентом. Ратифікація результатів виборів дає Мадуро третій шестирічний термін на посаді лідера держави.