Чи готові мобільні оператори до відключень світла, як допомагає держава і чи будуть штрафи — Мінцифри

Ексклюзивно
Керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько. Надано Суспільному

Жоден мобільний оператор не встигне на 100% виконати постанову НЦУНаціональний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, за якою до 1 лютого 2025 року компанії мають так обладнати свої базові станції зв'язку, щоб гарантувати 10 год роботи мережі без світла. Якщо не встигнуть — у них проведуть державний нагляд.

Про це в коментарі Суспільному розповів керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько.

Рішенням ставки головнокомандувача було доручено обладнати станції мобільного зв'язку акумуляторами чи генераторами, щоб вони тримали мережу 10 годин під час віялових відключень електрики.

"Дійсно є технічне питання щодо того, як це реалізувати, бо багато перепон для цього, як технічних, так і юридичних. Оператори мобільного зв'язку точно сказали, що на 100% жодна компанія готова не буде", — сказав представник Мінцифри.

Він сказав, що на початок відключень в операторів не було фізично такої кількості енергообладнання

"Ми знаємо, що оператори в активному процесі виконання вимог щодо сталості мереж. По-перше, вони вже запустили частину тендерів для того, щоб закуповувати акумуляторні батареї та генератори, і аналізують інших постачальників, які можна було б в них придбати батареї. Бо в одного конкретного, наприклад, виробника немає стільки акумуляторів, скільки треба всім трьом українським мобільним операторам", — розповідає Прибитько.

Він додає, що на першому етапі оператори шукають світових виробників, які б могли швидко забезпечити їх необхідними батареями та генераторами, швидко доставити в Україну, з урахуванням поточного стану логістики.

Другим етапом, за словами Прибитька, буде встановлення цього обладнання на базових станціях по всій країні.

"Я не можу сказати, що оператори вже готові до найскладніших часів. Поки що вони на етапі підготовки до цього, бо частина акумуляторних батарей лише закуповується. Вони ще не в Україні, їх треба потім встановлювати", — підкреслює фахівець.

Для цього треба технічні команди, продовжує Прибитько, щоб обладнання встановити спочатку на базовій станції, а потім під час віялових відключень потрібні ще й технічні бригади, які приїжджатимуть і запускатимуть генераторні установки, аби базова станція продовжувала працювати.

Держава працює над пільгами на енергообладнання

Держава нещодавно змінила підхід до мита та ПДВ щодо нарахування його на акумуляторні батареї та генератори. Частину з типів обладнання, яке використовують оператори, звільнили від додаткового податкового навантаження. Але не все.

"Ми зараз розробили разом з операторами зміни до податкового кодексу, щоб можна було не накладати ці податки на більшу кількість товарів, які необхідні для забезпечення сталості мереж", — розповів керівник напряму розвитку мобільного інтернету.

Базовим станціям потрібні більші потужності, час обробки заявок скоротили до 21 дня

На базових станціях потрібні вищі потужності, бо навіть якщо там встановлять акумулятори, їх потрібно підзаряджати в години, коли електрику постачають. Якщо співвідношення світла буде 4 на 4 години, акумулятори не встигатимуть накопичити енергію.

Разом з операторами Мінцифри звернулися до профільного регулятора у сфері енергетики, і там змінили процедуру, яка дозволяє до 21 дня отримувати збільшення потужності на базовій станції.

"Як сказав на засіданні один з представників мобільних операторів, більшість обленерго швидше розглядають їх заявки, ніж 21 день. Це граничний термін", — уточнив Прибитько.

Він спростував, що є дуже багато відмов збільшити потужності для базових станцій. Частина таких відмов стосується проблем із заповненням документів.

Про фінансування

На збільшення стабільності телекомунікаційних мереж не розглядалося фінансування з держбюджету, кажуть у Мінцифри:

"Зараз основна частина українського державного бюджету йде на виплати у сфері безпеки і оборони. Це основний профіль, основний напрямок під час воєнного стану".

Якщо оператори не встигнуть вийти на рівень енергозабезпеченості вчасно до 1 лютого, то регулятор сфери електронних комунікацій (НКЕК) буде проводити державний нагляд стосовно виконання рішень НЦУ щодо сталості мереж під час віялових відключень чи аварійних відключень, розповів Станіслав Прибитько.

"Представники державного нагляду будуть проводити аналіз того, як компанія підготувалась, і в випадку невідповідності виписувати доручення щодо коригування кількості акумуляторних батарей чи генераторів на своїй мережі. Після декількох таких приписів, то вже буде накладений штраф. Сума залежить від розміру доходу кожної компанії", — підсумовує фахівець міністерства цифрової трансформації.

Що передувало

2 липня президент України Володимир Зеленський доручив віцепремʼєр-міністру — міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову на найближчому засіданні Ставки подати аналіз щодо операторів звʼязку. А саме — що робиться для гарантування звʼязку в умовах відключень електрики та хто з операторів звʼязку не дотримується відповідних рішень.

Зеленський в липні також обіцяв, що скоро уряд введе нові програми, які допоможуть громадянам на період енергодефіциту мати більш стабільний мобільний зв'язок.

Як розповів у коментарі Суспільному голова підкомітету з кібербезпеки Комітету Верховної ради з питань нацбезпеки і оборони Олександр Федієнко, в умовах постійних відключень електроенергії в Україні, щоб у користувачів був хоча б голосовий мобільний зв'язок, потрібно, щоб у мобільних операторів був достатній технічний персонал та безперебійне живлення базових станцій мобільного зв'язку.