Офіс Лубінця спростував заяви росіян, що Україна нібито призупинила обміни полоненими

Ексклюзивно
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець під час інтервʼю Суспільному, Київ, 29 березня 2024 року. Суспільне Новини/Олександр Брамський

Заяви Уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової на виїзному засіданні комітету Госдуми з розвитку громадянського суспільства про те, що нібито “обміни полоненими з Україною призупинені через надумані вимоги української сторони”, не відповідають дійсності.

Про це Суспільному повідомили в офісі Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця.

“Це не відповідає дійсності! Україна нічого не призупиняла! Обміни не відбуваються, бо цього не хоче Росія!” — йдеться в отриманій Суспільним заяві.

У омбудсмана нагадали, що, відповідно до Женевських конвенцій, першочергово варто здійснювати обмін тяжкопоранених і хворих. Україна вже давно одноосібно створила змішану медичну комісію. Таку ж комісію мала створити РФ. Однак країна-агресор традиційно гальмує усі процеси, які націлені на збереження життя та здоров’я військовополонених, наголосили в офісі Уповноваженого.

До того ж РФ не забезпечує належне листування українських полонених із родичами. А це також передбачено у Женевських конвенціях. Україна, своєю чергою, взагалі надає можливість здійснювати телефонні дзвінки.

МКЧХ також не має повного допуску до місць утримання українських військовополонених. Звідси виникає й проблема із верифікацією українських полонених захисників та захисниць, йдеться у заяві. Натомість Україна надає допуск до російських полонених без жодних перепон.

“Відкритість української сторони на власні очі бачив і омбудсман Туреччини, який відвідав табір для російських військовополонених. Проте відповідного візиту до Росії ми досі не бачили”, — наголошує українська сторона.

Також Росії була озвучена готовність української сторони спільно з представниками російської візаві відвідати місця утримання військовополонених з обох сторін. Проте Росія не погодилася на цю пропозицію.

“РФ має виконувати прості зобов'язання – дотримуватися вимог міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій. Всі інші дії і слова – це відволікання і провокація!” — йдеться у заяві.

Як пише Reuters, Уповноважена з прав людини Росії Тетяна Москалькова заявила у середу, 29 травня, що "обмін військовополоненими між Росією та Україною призупинено на кілька місяців". Агенція посилається на державне інформаційне агентство ТАСС. При цьому Москалькова звинуватила Київ у "неправдивих вимогах".

Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що не виключає обміну полонених "всіх на всіх" до закінчення війни.