24% учнів в Україні навчаються лише онлайн. Що потрібно, аби це змінити — розповів глава МОН

Перша леді України Олена Зеленська та директор з питань освіти та навичок Організації економічного співробітництва та розвитку Андреас Шляйхер на відкритті Четвертого саміту перших леді і джентльменів у Києві, 12 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий сказав, що 24% учнів в Україні навчаються лише онлайн, 400 тисяч — за кордоном, поєднуючи іноземну та українську школи, а для безпеки шкільного навчання в Україні потрібні $4 млн на укриття.

Про це посадовець розповідав на Четвертому саміті перших леді та джентльменів, що відбувся 12 вересня в Софії Київській за ініціативи дружини президента Олени Зеленської — передає кореспондентка Суспільного.

Очно на захід прибули 8 гостей, частина долучилася онлайн. Фокус-темою була безпека та освіта дітей і молоді в час війни.

До Києва на подію завітали перші леді Литви, Сербії, Белізу, Гватемали, Фінляндії та Естонії, а також перші джентльмени Данії та Словенії. Онлайн виступила перша леді Франції Бріджит Макрон.

Саміт відкрили спільним танцем двоє дітей, що постраждали від російських обстрілів — гімнастка Олександра Паскаль з Одещини та Роман Олексів з Вінниці.

Олена Зеленська заявила, що на сьогодні в Україні 24% дітей навчаються тільки онлайн. За її словами, стає дуже помітним зниження якості освіти, особливо страждають знання математики.

Четвертий саміт перших леді та джентльменів, Київ, 12 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Далі виступив міністр освіти та науки Оксен Лісовий. Він зазначив, що понад 500 тисяч школярів залишаються на онлайн-навчанні. Зокрема 400 тисяч наприкінці навчального року вчилися за кордоном і паралельно залишалися в українській онлайн-освіті.

Для того, аби більше дітей вийшли на очне навчання, потрібна безпека. Ціна проблеми (бомбосховища в навчальних закладах — ред.) перевищує 4 млн доларів. Ідеться про укриття не тільки в школах, а в усіх закладах освіти, уточнив урядовець.

"Ми зараз реорганізуємо систему (...) вона, фактично, буде займатися питанням мігрантів — дітей, яких треба залучити до української освіти. Цим займатиметься українська міжнародна школа", — розповів посадовець.
Міністр освіти України Оксен Лісовий виступає на Четвертому саміті леді та джентльменів у Києві, 12 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк
Також, як сказав глава МОН, кожен заклад освіти має бути оснащений рамками-металошукачами, відеоспостереженням тощо. Така необхідність постала через велику кількість боєприпасів у зв'язку з війною та кількість людей з порушеною психікою. "Це дорого, але не дорожче ніж безпека дітей", — зазначив Оксен Лісовий.

Міносвіти спільно з Міністерством внутрішніх справ розпочали програму "безпечна школа". Цього року виділили 7 млн грн на укриття, наступного року сума буде більша, пообіцяв Лісовий.

Також міністр прокоментував новину про те, що комітет Верховної ради України з питань освіти, науки та інновацій рекомендував скасувати золоті та срібні медалі у школах. За його словами, це суто депутатська ініціатива, її буде винесено на громадське обговорення.

Він також висловився і про скасування шкільної форми. Міністр каже, що це про цінності.

Четвертий саміт перших леді та джентльменів, Київ, 12 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Анна Железняк

Попередні саміти леді та джентльменів

23 серпня 2021 року в Києві відкрився перший саміт перших леді та джентльменів за присутності понад 20 учасників. Частина гостей була присутня на заході в онлайн-режимі. Саміт мав гасло "М'яка сила у новій реальності". Мета — об’єднати леді, аби вони змогли обмінятися досвідом і впроваджувати нові проєкти у своїх країнах.

23 липня у Києві відбувся другий Саміт перших леді та джентльменів, присвячений повоєнній відбудові країни.

6 вересня у Софії Київський відбувся третій Саміт перших леді та джентльменів на тему "Ментальне здоров’я: крихкість і стійкість майбутнього". Одним із результатів зустрічі стало заснування мережі медичного партнерства між країнами.