У Філадельфії пройшли перші дебати між кандидатами у президенти США Дональдом Трампом та Камалою Гарріс. Півтори години вони обговорювали американську економіку, зовнішню політику, Путіна, ХАМАС, мігрантів та підтримку України. Як експерти оцінюють їхні виступи — у матеріалі Суспільного.
Що показали опитування
Деякі ЗМІ проводили опитування серед своїх аудиторій щодо результатів дебатів. Так, 63% респондентів CNN віддали перевагу Камалі Гарріс. Газета The Washington Post опитала 25 виборців з ключових штатів: 23 з них також заявили, що кращою на дебатах була Гарріс. За неї проголосувала і більшість американців, що брали участь у дискусії на каналі Fox News Digital.
У The New York Times за результатами дебатів написали, що навіть республіканці визнали, що Трамп відхилявся від тем та дозволяв Гарріс провокувати себе. Крім того, видання підрахувало, скільки часу опоненти "витратили на напади на один одного". Гарріс атакувала Трампа на п'ять хвилин більше: 17 проти 12.
Ілон Маск, якому Дональд Трамп пообіцяв посаду якщо переможе на виборах, заявив, що на дебатах Гарріс "перевершила очікування більшості людей", але додав, що "коли справа доходить до виконання завдань, а не просто до приємних слів, Трамп краще впорається з роботою (президента США — ред)".
Професор Лейденського університету, аналітик Ендрю Гавтроп у коментарі Суспільному назвав Камалу Гарріс "явним переможцем у дебатах": "Вона — колишня прокурорка, звикла в залі суду наводити аргументи, і ми побачили цю її сторону, побачили, що вона може спілкуватися ефективно, може наводити нестандартні аргументи".
У голови "Інституту Американістики", аналітика "Інтерньюз-Україна" Владислава Фарапонова інша думка. Він не погоджується, що Гарріс виграла дебати: "Ці дебати більше були потрібні Трампу, тому що у нього рейтинг суттєво просів після того, як Байден вийшов з перегонів. Він (рейтинг — ред) може позитивно змінитися (після дебатів — ред), бо Трамп не так погано виступив. Але сказати, що Камала Гарріс якось так провалилася, що Трамп повернув собі статус-кво — теж ні".
Експерт Atlantic Council Дуг Клейн у коментарі Суспільному зазначив, що у США президентські дебати рідко змінюють думку виборців, однак ці дебати можуть відрізнятися від попередніх:
"Камала Гарріс вже деякий час перебуває в полі зору громадськості, але багато американців не знають, яку політику вона хоче просувати. Тому ці дебати були для неї багато в чому шансом представити себе американцям. Я впевнений, демократи сподіваються, що ці дебати можуть надихнути їхніх виборців і змусити проголосувати (за них — ред)".
Що означають заяви кандидатів про Україну
Дональд Трамп під час дебатів вкотре пообіцяв завершити війну в Україні до свого вступу на посаду президента США. Гарріс звинуватила Трампа в тому, що він "здався б за 24 години", а "Путін уже сидів би у Києві, поглядаючи на Європу".
"Для американських виборців це (дискусія про війну в Україні — ред) було освітнім моментом. Вони зрозуміли, які саме позиції займають кандидати. Камала Гарріс розповіла про наслідки того, що станеться, якщо ми не підтримаємо Україну. Ми ще ніколи не чули, щоб високопосадовці США так чітко захищали Україну. Це важливий сигнал для американців", — відзначив Дуг Клейн.
Владислав Фарапонов каже, що Гарріс під час дебатів "не розкрила всіх карт" своєї кампанії, зокрема і щодо України: "Я погоджуюсь з тими, хто говорить, що може їй і не треба так детально розказувати про всі свої плани. Від Гарріс ми не почули детальної конкретики, зокрема щодо російсько-української війни. І є ймовірність, що до виборів цього, на жаль, або, на щастя, і не почуємо".
Реакція Трампа та Гарріс і планування наступних дебатів
Команда Камали Гарріс менш ніж за годину після завершення дебатів заявила, що віцепрезидентка готова до другого раунду вже у жовтні. Сама Гарріс під час брифінгу після дебатів зазначила, що "це був хороший день", однак додала: "ми все ще аутсайдери в перегонах".
Чинний президент США Джо Байден також відреагував на дебати: "Америка побачила лідерку. Я пишаюсь працювати з нею протягом трьох з половиною років. Віцепрезидентка Гарріс довела, що вона найкращий вибір для того, щоб вести націю вперед".
Дональд Трамп заявив, що це були його "найкращі дебати". Він також сказав, що Гарріс "хоче ще одні (дебати — ред.), тому що її побили сьогодні ввечері". Проте, додав Трамп, він не певен, чи збирається на них погоджуватися.
Голова "Інституту Американістики" Владислав Фарапонов вважає, що щонайменше ще один раунд дебатів між Гарріс та Трампом відбудеться, хоча саме Гарріс він може бути невигідним, якщо її рейтинг буде рости та вона вирішить дотримуватися стратегії "менше говорити, аби рейтинг не зіпсувався": "Наступні дебати можуть бути іншими — може бути аудиторія в залі. І це буде вигідно як Трампу, так і Гарріс. Тут вони можуть дійти до компромісу, бо Трамп любить виступати перед прихильниками. Гарріс теж швидко адаптується до живої аудиторії".
Дуг Клейн натомість вважає, що команда чинної віцепрезидентки намагатиметься організувати якнайбільше раундів дебатів, аби дати Гарріс "більше можливостей проти Дональда Трампа": "Коли відбувалися перегони між Трампом та Байденом, Трамп сказав, що готовий дебатувати будь-який час і в будь-якому місці. Але сценарій перевернутий. Тож побачимо, чи буде Трамп проводити ще одні дебати, але Гарріс точно хоче якомога більше дебатів".
"Трамп погодиться на ще одні дебати, якщо так сильно програє в опитуваннях, що йому потрібно буде зробити щось радикальне і ризиковане, щоб змінити ситуацію. Якщо рейтинги залишаться такими як зараз, не думаю, що він погодиться", — говорить професор Ендрю Гавтроп.
На цей час різні опитування дають дещо різні цифри підтримки виборцями Гарріс та Трампа, проте ці цифри не сильно відрізняються. Наприклад, одне з останніх опитувань, яке провела газета The New York Times з Сієнським коледжем, дає Трампу 48%, а Гарріс — 47%. А опитування Reuters та USA Today вказують на те, що лідирує Гарріс з 48% голосів (проти 43% у Трампа).