Камала Гарріс і Дональд Трамп провели президентські дебати. Головне

Дебати кандидатів у президенти США Камали Гарріс та Дональда Трампа відбудуться 10 вересня. Суспільне Новини

У Філадельфії пройшли дебати між кандидатами в президенти США — Камалою Гарріс та Дональдом Трампом. 90 хвилин, дві перерви, без глядачів у залі та без вступних промов. Говорили, зокрема, про Україну, ХАМАС, Путіна, економіку США, мігрантів та справи проти Трампа. Суспільне публікує основні тези, що пролунали на дебатах.

Про Україну

Звертаючись до Трампа під час розмови про Україну, Гарріс заявила: "Відомо, що Трамп сказав про Путіна: він може робити все, що йому заманеться, може зайти в Україну. Відомо, що він сказав, коли Росія атакувала Україну: це було “блискуче”. Відомо, що він обмінювався любовними листами з Кім Чен Иномлідер КНДР, і точно відомо, що ці диктатори і автократи вболівають за те, щоб ви (Трамп — ред) знову стали президентом. Тому очевидно, що вони можуть маніпулювати вами за допомогою лестощів і послуг, і саме тому так багато воєначальників, з якими ви працювали, говорили мені, що ви — ганьба. Нам потрібен президент, який не є послідовно слабким і не помиляється в питаннях нацбезпеки".

"Я добре знаю Зеленського, добре знаю Путіна — у нас хороші стосунки, мене поважають. Байдена не поважають. Я вирішу це питання (закінчення війни — ред) ще до того, як стану президентом. Я поговорю з одним президентом, з другим — все вирішиться. Ця війна не мала початися. Я бачив Путіна — бачив, як шикують солдатів (російських, біля кордонів з Україною напередодні вторгнення — ред). Я думав, це якесь переговорне питання, але ні. Байден не вміє спілкуватися з Путіним. Може початися Третя світова війна, але де наш президент? В наших інтересах, щоб ця війна завершилась", — заявив Трамп, але не відповів прямо на питання, чи хоче він, щоб Україна перемогла.

Гарріс відповіла, що "причина, з якої Дональд Трамп каже, що ця війна закінчиться протягом 24 годин в тому, що він просто здасться".

"Я зустрічалася з Зеленським за кілька днів до того, як Росія вторглася в Україну. Я поділилася з ним даними американської розвідки про те, як він може захистити себе. Через кілька днів я поїхала до країн НАТО — Польщі та Румунії, ми об'єднали 50 країн, щоб підтримати Україну. Завдяки ППО, боєприпасам, артилерії, "джавелінам", танкам "Абрамс" Україна стоїть. [...] Ми розуміємо важливість НАТО, і того, що зробили, щоб зберегти здатність українців боротися за незалежність. Інакше Путін сидів би в Москві і дивився на решту Європи, починаючи з Польщі", — додала Гарріс.

"Путін сидів би у Москві, не втратив 300 тисяч своїх людей, і був би значно радісніший. У нього є ядерна зброя. Можливо, він нею скористається, можливо ні", — відповів Трамп та назвав Гарріс "жахливою перемовницею", бо "щойно вони приїхали додому (з України, після зустрічі з Зеленським — ред) — почалося вторгнення".

Економіка

Економіку США Дональд Трамп теж назвав "жахливою". "За мого президентства бізнес розгорнувся як ніколи. Вони (Джо Байден — ред) це все скоротили і ціни одразу виросли. Зараз бачимо, як зростають ціни на енергетику, на бензин. Якщо вона (Гарріс — ред) переможе, в перший день все ляже", — заявив Трамп. Він додав, що Камала Гарріс не має економічного плану, а "просто скопіювала план Байдена" та назвав Гарріс "марксисткою". Також додав, що збирається "суттєво понизити податки": "У нас була найсильніша економіка, потім почалася пандемія (ковіду — ред). Це перша така ситуація з 1970-го, вперше померло стільки людей".

Гарріс відповіла, що планує будувати "економіку можливостей". Йдеться про податкові пільги для молодих сімей та допомогу малому бізнесу, який є "основою американської економіки". Трампу Гарріс дорікнула, що він натомість планує "знизити податки для мільярдерів та великих корпорацій".

"Ми зосереджуємо увагу на інвестиціях у технології, що базуються в США, щоб виграти гонку Штучного інтелекту, квантових обчислень, щоб підтримати робочу силу Америки", — заявила Гарріс та додала, що одна з політичних помилок Трампа за часів його президентства — угоди з Китаєм.

Аборти

Дональд Трамп заявив, що не підтримує закон про заборону абортів, проте так і не відповів, чи ветуватиме його якщо стане президентом. Але додав, що "просував питання" штучного запліднення.

Примітка: йдеться про скасування Верховним судом США у червні 2022-го своєго ж рішення 1973 року, яким Конституція захищала право на аборт. Тепер забороняти аборти, чи ні, та за яких умов вирішують в кожному штаті окремо.

"Кожен штат голосує окремо. Огайо, наприклад.проголосував ліберально. Це голос народу, це не якесь федеральне рішення. Всі спеціалісти цього хотіли. 52 роки Штати були розділені цим питанням", — сказав Трамп.

"Трамп власноруч обрав трьох членів Верховного суду США (коли був президентом — ред) з наміром, щоб вони зробили саме так, як він хотів, і тепер у понад 20 штатах діють абортивні закони Трампа", — відповіла Гарріс та додала, що якщо стане президенткою, скасує цей закон:

"Я думаю, американський народ вважає, що певні свободи, зокрема свобода приймати рішення про власне тіло, не повинні визначатися урядом".

Про міграцію

В цьому блоці Дональд Трамп почав із заяви, що світ "на порозі Третьої світової війни": "У Спрингфілді люди (мігранти — ред), які туди приїжджають, їдять собак, котів, домашніх тварин. Керівництво міста каже, що доказів немає, але ми це з'ясуємо. Якщо вона (Гарріс — ред) стане президенткою, у країни не має жодного шансу, ми станемо Венесуелою".

Також Трамп заявив, що Джо Байден і Камала Гарріс дозволили "терористам приїжджати в країну": "У всьому світі злочинність падає, але не тут, тут — зростає. Мігрантська злочинність у небачених масштабах".

Гарріс відповіла, що Трамп "закликав до скорочення фінансування федеральних правоохоронних органів", які зокрема займалися й мігрантами.

Про штурм Капітолію

Примітка: 6 січня 2021 року у Вашингтоні прибічники Дональда Трампа взяли штурмом Капітолій під час засідання Сенату, на якому мали затвердити результати попередніх президентських виборів. На них Джо Байден переміг Дональда Трампа. Протестувальники заявляли, про фальсифікації та вимагали скасувати результати виборів. Трамп також проходить у цій справі і йому загрожує до 20 років увʼязнення.

Дональд Трамп заявив, що не мав нічого спільного зі штурмом Капітолія: "Це робив не я, це робили інші люди. Це її відповідальність (Ненсі Пелосі, на той момент спікерки Палати представників — ред) та мера Вашингтона. Пелосі відповідала за безпеку, але вона з цим не впоралася".

Гарріс заявила, що була в той день в Капітолії, що тоді "140 правоохоронців були поранені і деякі загинули", що саме через цей штурм Трампу оголосили імпічмент та додала, що така поведінка Трампа (ймовірне підбурювання — ред) — не поодинокий випадок. Гарріс згадала заворушення в Шарлотсвіллі у серпні 2017 року під час акції праворадикалів, які виступали проти руху Black Lives Matter: "Тоді президент (Дональд Трамп — ред) сказав, що по обидва боки були хороші люди, а коли справа дійшла до "ополченців", сказав (їм — ред): "Відійдіть і будьте напоготові".

Про попередні вибори

Трамп заявив, що "зовсім трошечки програв" на них: "В мене було 75 мільйонів голосів — найбільше серед усіх. Мені сказали, що було 63 мільйони. Нам потрібні хороші вибори і хороші кордони. З виборами велика проблема".

"Дональда Трампа зняли з посади 81 мільйон людей. Ми не можемо дозволити собі мати президента Сполучених Штатів, який намагається, як він це робив у минулому, змінити волю виборців на вільних і чесних виборах", — заявила Гарріс та додала, що і через це теж "світові лідери сміються над Трампом".

У відповідь Трамп згадав премʼєра Угорщини Віктора Орбана: "Я скажу про лідерів. Віктор Орбан — це жорстка, розумна людина. Він сказав: "Трамп має повернутись".

Про ХАМАС

Гарріс заявила, що у війні Ізраїлю проти ХАМАС "Ізраїль має право захищати себе", але "питання і в тому, що було вбито багато невинних палестинців". "Нам потрібна угода про припинення вогню, потрібно звільнити заручників. Ми повинні тримати курс на вирішення питання, в якому має бути безпека для ізраїльського народу і рівною мірою для палестинців. Але я завжди буду надавати Ізраїлю можливість захищати себе, зокрема щодо Ірану і будь-якої загрози, яку Іран та його маріонетки несуть Ізраїлю. Та ми повинні мати рішення про дві держави, де зможемо відбудувати Газу. Там палестинці будуть в безпеці, з гідністю, на яку заслуговують", — пояснила Гарріс.

Трамп сказав, що якби був президентом ця війна, як і війна Росії проти України, "ніколи б не почалась". "Вона (Гарріс — ред) говорить про Ізраїль, але ж вона ненавидить Ізраїль, вона навіть не зустрічалася з Нетаньяхупрем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху. Якщо вона стане президенткою, Ізраїль протягом двох років зникне", — заявив Трамп та додав, що обидві війни (Ізраїля проти ХАМАС та Росії проти України) спричинила "слабкість національної безпеки" США.

Це неправда (ненависть до Ізраїлю — ред), я все життя підтримувала Ізраїль. Добре відомо, що Дональд Трамп помиляється в питаннях національної безпеки і зовнішньої політики", — відповіда Гарріс.

Про війну в Афганістані

Камала Гарріс заявила, що погоджується з рішенням Джо Байдена вивести американські війська з Афганістану (цей процес розпочався 1 травня 2021 року — ред), бо "в результаті американські платники податків не платять 300 мільйонів доларів на день, які ми платили за ту нескінченну війну". Також Гарріс відмітила, що "вперше за століття" військові США не беруть участь у бойових діях будь-де у світі.

"Дональд Трамп, коли був президентом, уклав одну з найслабших угод. Він обійшов уряд Афганістану, вів прямі переговори з терористичною організацією Талібан. Переговори включали звільнення 5000 терористів. Він запросив Талібан до Кемп-ДевідаЗаміська резиденція для президента США, в місце, де ми приймаємо світових лідерів. Він запросив їх до Кемп-Девіда, тому що не відчуває відповідальності, яка має бути в президента США", — додала Гарріс.

"Я з Талібаном говорив — я до цього долучився. Я сказав: припиніть, а якщо ні — будуть проблеми. І півтора року нікого не вбивали. У нас була чітка домовленість. Якби вона була дотримана, ми б не втратили 85 мільярдів доларів — стільки коштувала знищена військова техніка. Угода передбачала виконання певних пунктів, але з нашого боку (коли президентом вже став Байден — ред) ця угода не була дотримана. Вони зробили найгірший відхід (вивід військ — ред) у найгірший момент, і саме тому Росія напала на Україну — вони побачили некомпетентність (президента Байдена — ред).

Підсумкові промови

Гарріс в підсумковій промові заявила, що її бачення розвитку США зосереджене на майбутньому, на відміну від Трампа, який є минулим. "Я розпочинала кар’єру прокурором. І скажу як прокурор: я ніколи не питала потерпілого чи свідка: ви республіканець чи демократ? Єдине, про що я їх коли-небудь запитувала: чи ви в порядку? Нам зараз потрібен саме такий президент, який піклується про вас і не ставить себе на перше місце. Я маю намір бути президенткою для всіх американців і зосереджуся на тому, що ми можемо зробити протягом наступних 10 або 20 років, щоб відновити країну, інвестуючи у вас прямо зараз", — підсумувала Гарріс.

Трамп відповів: "Вона почала з того, що "я зроблю це, я зроблю те". Але чому, це не було зроблено вже? Вона три з половиною роки при владі. Ми — нація, яка занепадає, яка позаду усіх. Ми не маємо лідера. На Близькому сході — війна, війна між Росією і Україною. Я відбудував військовий сектор, а вона це все віддала талібам, афганцям. Вони дозволили мільйонам приїжджати сюди, багато з них злочинці. Найгірший президент і найгірша віцепрезидентка в історії Сполучених Штатів".