Світ має забезпечити ізоляцію терориста номер один: Зеленський — про ордер МКС і візит Путіна в Монголію

Лідер Росії Володимир Путін прибув в аеропорт в Улан-Баторі, Монголія, 2 вересня 2024 року. REUTERS/Sputnik/Natalia Gubernatorova/Pool

Система права має працювати так, щоб ордер Міжнародного кримінального суду на арешт лідера РФ Володимира Путіна забезпечили його ізоляцію.

Про це президент Володимир Зеленський сказав виступаючи на конференції "Об’єднані заради справедливості".

За його словами, життя людини й гідність людини мають бути захищені і не може бути винятків із цього ніде.

"Зокрема це стосується країн, які досі може відвідувати терорист номер один сучасного світу, воєнний злочинець і автор жорсткої геноцидної війни, що зараз ведеться проти України. Світ має безліч конвенцій, має тисячі сторінок декларацій, працює і Римський статут для, до речі, понад сотні країн світу. Повинен працювати Римський статут. Але нещодавно знайшовся виняток у Монголії для Путіна", — сказав президент.

Зеленський зазначив, що дієвість міжнародного права — це відповідальність усього світу – зупинити деградацію системи права, не допустити руйнування норм, "які ще залишаються".

"Система права має й мусить працювати так, щоб Римський статут, і зокрема ордер МКС, який був виданий стосовно головного російського злочинця, реально обмежували його та вже забезпечували його ізоляцію. Саме так суспільства реагують на злочинців – ізолюють їх. Саме так треба реагувати й на Путіна – тиснути на нього, ізолювати його, примушувати його закінчувати війну й шукати миру", — сказав він.

За словами президента, є країни, де Римський статут не ратифікований, і це глобальні гравці.

"Через кілька місяців відбудеться саміт "Групи двадцяти" – дуже серйозна подія – в Бразилії. Ми чули сигнал від влади Бразилії, що вони планували запросити Путіна. Але, щоб це сталось, їм закон доведеться обходити, право руйнувати й знову ігнорувати Римський статут. Хіба за це не має бути відповідальності?" — сказав Зеленський.

Що відомо про візит Путіна в Монголію

Очільник Кремля Володимир Путін у понеділок, 2 вересня, прибув з офіційним візитом у Монголію. Країна визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, який ще в березні 2023 року видав ордер на арешт Путіна. Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликає Монголію заборонити Путіну в’їзд або заарештувати його.

А під стінами будинку уряду, на будівлю якого прикріпили російську символіку до приїзду Путіна, напередодні відбулася акція протесту проти воєнних злочинів РФ.

Ще перед візитом Путіна в Монголію МЗС України закликало монгольську владу передати Путіна до МКС в Гаазі.

У Кремлі не хвилювалися через можливий візит Путіна до Монголії, повідомляв російський "Интерфакс", посилаючись на коментар речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова.

А речник МКС Фаді ель-Абдалла заявив, що Монголія може не арештовувати російського лідера, якщо країни змушені "порушити договірні зобов’язання" з іншою державою або якщо це порушує "дипломатичний імунітет особи або майна третьої держави". Виняток прописаний у IX главі Римського статуту, говорив представник суду.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді ель-Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.