Європейський Союз готує пропозицію щодо санкцій проти Словаччини через порушення демократичних норм, що може призвести до блокування коштів, виділених для Братислави.
Про це пише Bloomberg з посиланням на джерела, що обізнані з ситуацією.
Як зазначається, Європейська комісія підготувала рішення щодо запуску процедури через рішення прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіца про скасування спеціальної прокуратури, яка розслідувала справи про корупцію, пов'язані з коштами ЄС.
Процес перебуває на початковій стадії і потребує схвалення голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.
Речник Комісії Балаж Уйварі повідомив у заяві електронною поштою, що виконавчий орган аналізує реформу Кримінального кодексу Словаччини і що "на цей момент жодного рішення не ухвалено і не чекає на політичне схвалення" щодо заморожування коштів. Представник Міністерства закордонних справ Словаччини заявив, що комісія не "подавала ні формальних, ні неформальних сигналів" про можливі заходи.
Близько 80% всіх державних інвестицій у Словаччині фінансуються коштами ЄС. Будь-які можливі проблеми з фінансуванням становитимуть серйозний удар для цієї країни, яка вже стикається з проблемами надмірного дефіциту державних фінансів.
Однією з пропозицій є використання механізму умовності, який дозволяє ЄС заморожувати фінансування у випадку ризику для своїх коштів, щоб затримати частину з 12,8 млрд євро (14,2 мільярда доларів), призначених Словаччині у рамках бюджету блоку. Також комісія розглядає можливість повернення частини або всіх 2,7 млрд євро у вигляді грантів на подолання наслідків пандемії, які Словаччина отримала в рамках заходів ЄС щодо відновлення. Спеціальна прокуратура була однією з умов виділення цих коштів.
"Комісія наразі аналізує можливі наслідки змін до Кримінального кодексу Словаччини. Комісія завершить свою оцінку вчасно", — заявив Уйварі.
З часу повернення до влади у жовтні Фіцо перебуває під пильним наглядом Брюсселя через спроби реформувати Кримінальний кодекс і ліквідувати спеціальну прокуратуру, яка займалася гучними справами про корупцію, зокрема проти його союзників.
Словаччина може стати другою країною, до якої ЄС застосує механізм умовності після того, як блок заморозив 6,3 мільярда євро коштів Угорщини через порушення принципів верховенства права у Будапешті.