Дипломати ЄС роздратовані намірами Угорщини та Словаччини щодо російської нафти — Politico

Дипломати Європейського Союзу у приватних розмовах висловлюють роздратування через наміри Угорщини та Словаччини спробувати використати правила ЄС, аби зберегти доступ до товару зі знижкою — російської нафти, якої майже всі були змушені уникати.

Про це пише Politico.

У публікації мовиться, що за лаштунками та в дискусіях серед дипломатів є значне розчарування тим, що ця проблема взагалі стоїть на порядку денному Брюсселя.

Кілька дипломатів ЄС розсердилися — мовляв, це не їхня проблема, а Угорщина та Словаччина скористалися обходом санкцій, аби продовжувати викачувати російську нафту. Особливий гнів викликало те, що Угорщина навіть збільшила її імпорт.

"Багато членів ЄС доклали дорогих, але необхідних зусиль, щоб позбутися залежності від російського газу і нафти... головним чином тому, що це смердить кров'ю", — заявив дипломат Євросоюзу на умовах анонімності.

Він припустив, що "Угорщина має проблеми не лише з нюхом, але й з мисленням та відсутністю рішучості позбутися залежностей".

Видання зазначає, що минулого тижня на засіданні головного органу ЄС з торговельних суперечок Угорщина та Словаччина вимагали від Єврокомісії розпочати офіційні консультації з Україною щодо заборони на транзит її територією російської нафти від компанії "Лукойл". Вони стверджували, що виконавча влада ЄС юридично має 3 дні, аби втрутитися. Про це розказали дипломати, які були на засіданні.

Утім, Єврокомісія відмовила Угорщині та Словаччині. За словами дипломатів, там стверджували, що їй потрібно більше часу, аби оцінити заяву, і що вона не зобов'язана реагувати так швидко.

Водночас представник Євросоюзу заявив, що Україна може призупинити за певних обставин дію частини торговельної угоди з міркувань безпеки. Однак, 11 країн ЄС підтримали втручання ЄК.

"Я не думаю, що Комісія прагне допомогти Угорщині", — сказав четвертий дипломат ЄС.

Співрозмовники Politico додали, що Угорщина та Словаччина "не повинні були звертатися до Москви".

Тим часом виконавча влада Євросоюзу відмовилася від коментарів. У четвер, 25 липня, речник Єврокомісії з питань торгівлі Олоф Гілл заявив журналістам, що ЄК "ухвалить рішення, коли буде готова ухвалити рішення".

Однак, Угорщина та Словаччина, відчуваючи опозицію всередині блоку, вдалися до погроз, розглядаючи за лаштунками інші варіанти.

Що відомо про санкції проти "Лукойлу" та реакцію Словаччини й Угорщини

20 липня видання Politico написало, що в Угорщині протягом кількох наступних тижнів може виникнути паливна криза після того, як Україна в червні частково заборонила транзит російської нафти через свою територію. Обмеження блокують транзит трубопровідної нафти від "Лукойлу" до Центральної Європи.

Основна ціль України — перекрити ключове джерело фінансів для Росії, яка використовує гроші за нафту на своє військо.

Як сказав глава МЗС Угорщини Петер Сіярто на зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, у червні РНБО України запровадила обмеження, які блокують транзит трубопровідної нафти з "Лукойлу" до Центральної Європи. З 17 липня постачання припинилися.

Міністри закордонних справ Угорщини Петер Сіярто та Словаччини Юрай Бланар заявили, що Україна порушила угоду про асоціацію з Євросоюзом, коли заборонила транзит нафти з російського "Лукойлу". Вони просять ЄК вжити заходів.

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо сказав, що, якщо Україна не відновить транспортування російської нафти від "Лукойлу" через свою територію, завод Slovnaft припинить постачати Києву дизель. За його словами, словацький нафтопереробний завод покриває 10% українського споживання.

Тим часом президент цієї країни Петер Пеллегріні та міністр оборони країни Роберт Каліняк розкритикували Україну за припинення транзиту нафти російської компанії "Лукойл" через трубопровід "Дружба". Пеллегріні заявив про ймовірність застосування заходів у відповідь.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що Угорщина продовжить блокувати програму фінансування військової допомоги Україні на 6,5 млрд євро в межах Європейського фонду миру до того моменту, поки Київ не дозволить російському "Лукойлу" транспортувати нафту через Україну до Угорщини.