Колумбія, яка цього року приймає конференцію ООН з питань біорізноманіття COP16, стала найнебезпечнішою країною для екологів і захисників земельних прав у 2023 році, з рекордними 79 вбитими активістами.
Про це пише Reuters з посиланням на звіт британської правозахисної організації Global Witness.
Зазначається, що це найбільша кількість вбивств екологічних активістів, яку Global Witness зафіксувала для будь-якої країни за рік з початку моніторингу таких вбивств у 2012 році.
"Ця цифра справді лякає", — сказала старша радниця кампанії Global Witness із захисту земельних та екологічних активістів Лаура Фуронес, додавши, що результати звіту є консервативними і, ймовірно, неповними.
У 2023 році у світі було вбито 196 екологів та активістів, причому на Латинську Америку припадає 85% таких випадків. Результати щодо Колумбії різко контрастують з обіцянками президента Густаво Петро, який вступив на посаду у 2022 році та пообіцяв припинити 60-річний конфлікт у країні та домагатися екологічної справедливості для громад.
Мирні процеси з різними збройними групами, які іноді причетні до вбивств екологів, зайшли в глухий кут. Хоча вирубка лісів минулого року знизилася до найнижчого рівня за останні 23 роки, Міністерство довкілля попередило про можливе збільшення у 2024 році.
Колумбія також була найнебезпечнішою країною для екологів у 2022 році, коли було вбито щонайменше 60 активістів.
"Ця цифра дуже сороміцька для нас у країні", — сказала Астрід Торрес, координаторка колумбійської правозахисної групи Somos Defensores, наголосивши, що відповідальність за ситуацію лежить не лише на чинному уряді, але й на державних інституціях, таких як прокуратура та місцева влада.
Речник уряду Колумбії повідомив, що наразі працюють над відповіддю на ці проблеми. Торік розслідування Reuters виявило, що вбивства екологів у Колумбії призвели до тривалих негативних наслідків для збереження природи, і що в деяких муніципалітетах, де вбивали активістів, спостерігалося значне зростання вирубки лісів.
На заході, присвяченому запуску порядку денного COP16 у Боготі в липні, віцепрезидентка Колумбії Франсія Маркес, лауреатка екологічної премії Голдмана за активізм у 2018 році, зазначила, що конференція вшанує пам’ять загиблих активістів.
"Моє серце наповнюється емоціями, коли я бачу, як втілюється мрія, яку мали протягом багатьох років екологічні лідери, багато з яких зараз не з нами, які були трагічно вбиті в нашій країні. Ця глобальна подія — це данина поваги цим голосам", — сказала вона.