У Сербії протестувальники звинувачують уряд у придушенні екоактивістів: у чому причина

ЗМІ
Протестувальники у Белграді, які виступають проти видобутку літію у Сербії, 10 серпня 2024 року. AP/Darko Vojinovic

Кілька тисяч людей вийшли на мітинг у столиці Сербії 1 вересня, звинувачуючи уряд у придушенні екологічних активістів, які виступають проти проєкту щодо видобутку літію, який підтримує Євросоюз.

Про це повідомляє агенція Associated Press.

Перші протести проти видобутку літію у Сербії почалися ще на початку серпня. Уряд у Белграді, ЄС і Німеччина виступають за те, щоб літій, важливий для електротехнічної промисловості, видобували в країні. Екологи та багато жителів країни протестують проти запланованої шахти.

Акції протесту відбулися у сербській столиці Белграді на головній площі Теразіє. Акцію "Мін не буде" організували екологічні асоціації.

Нові протести відбулися біля державної телевізійної станції PTC (Радіо Телебачення Сербії) у центрі Белграда. АР пише, що підконтрольний державі телеканал звинувачують в ігноруванні затримань активістів проти літієвих розкопок.

Протестувальники зібралися перед штаб-квартирою РТС, щоб протестувати проти проекту з видобутку літію, Белград, Сербія, 1 вересня 2024 року. Getty Images/Filip Stevanovic/Anadolu

Екологічні організації повідомили про затримання десятків своїх активістів після великого мітингу у серпні в Белграді та в інших містах Сербії, заявивши, що в їхніх будинках проводили обшуки, конфіскували ноутбуки та телефони, а багато хто зіткнувся з погрозами в соціальних мережах.

Активістка Ніна Стоянович розповіла натовпу в неділю, що загалом за останні два місяці по всій Сербії затримали або допитали від 30 до 60 людей.

"Ми тут, щоб захищати всіх, захищати права людини і бути один з одним. Ми повинні боротися, і ми можемо це зробити", – сказала вона.

Що відомо про родовище літію в Сербії

Найбільше в Європі родовище літію знаходиться в долині Ядар на заході Сербії. Сировина важлива для виробництва електромобілів. У липні цього року Белград дав зелене світло виробництву літію, тимчасово припинивши його два роки тому під тиском екологів. 19 липня в Белграді в присутності канцлера Олафа Шольца уряд Сербії підписав декларацію про наміри з віцепрезидентом Комісії Євросоюзу Марошем Шефчовичем, яка має на меті забезпечити екологічно чисте виробництво легкого металу, який надзвичайно затребуваний у всьому світі.

Німеччина та ЄС хочуть використати проєкт "Ядар" для зменшення своєї залежності від Китаю.